DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.
Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone, dzielą się na następujące typy domów, dla osób:
- w podeszłym wieku
- przewlekle somatycznie chorych
- przewlekle psychicznie chorych
- dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie
- dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie
- osób niepełnosprawnych fizycznie.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Procedura postępowania:
1. Procedura postępowania w sprawie skierowania i umieszczenia w domu pomocy społecznej rozpoczyna się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
2. Wywiad środowiskowy przeprowadza pracownik socjalny Ośrodka w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo w miejscu ich pobytu. Wywiad środowiskowy ma na celu ustalenie sytuacji zdrowotnej i materialno-bytowej osoby, co daje podstawę do stwierdzenia przesłanek do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
3. Wywiad środowiskowy (alimentacyjny) przeprowadzany jest także u osób zobowiązanych do alimentacji (zstępni, wstępni) na rzecz klienta. Wywiad alimentacyjny ma na celu ustalenie możliwości zapewnienia przez rodzinę opieki osobie ubiegającej się o miejsce w dps, a w przypadku braku możliwości zapewnienia tej opieki-ustalenie wysokości opłaty za dom pomocy społecznej.
4. Zobowiązani do ponoszenia opłaty za pobyt w dps są w kolejności:
mieszkaniec domu, nie więcej niż 70% swojego dochodu a w przypadku małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;
małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową podpisaną z Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie;
gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w dps, a opłatami wnoszonymi przez ww. osoby.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Zespołu ds. Pomocy Instytucjonalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2, pok. 22, tel. 34 3724222.
wniosek do pobrania o umieszczenie w domu pomocy społecznej:
Na terenie miasta Częstochowy działa dom pomocy społecznej:
Dom Pomocy Społecznej – dla osób w podeszłym wieku
ul. Wieluńska 1
tel. 34 3242914, 343248783
e-mail: dyrekcja@dpsczestochowa.pl
strona: http://dpsczestochowa.pl/
Ponadto na terenie województwa śląskiego istnie jeszcze wiele domów pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku.
Szczegóły na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod następującym linkiem http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzps/placowki.html
A.G., A.Ś.