Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Przekazaliśmy 1% czestochowskim organizacjom pożytku publicznego

Ponad 90 tysięcy częstochowian przekazało swój jeden procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To więcej niż przed rokiem. Kwota, jaką częstochowianie przekazali OPP to ponad 5,7 mln zł.

W tym roku na przekazanie swojego jednego procenta podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 93,3 tys. osób podlegających częstochowskim urzędom skarbowym. Kwota, jaką częstochowianie przekazali OPP to ponad 5,7 mln zł. 22 tysiące mieszkańców miasta wybrało organizację zarejestrowaną w Częstochowie, dzięki czemu do lokalnych OPP trafiło ponad 1.358.836 zł.

- Wsparcie finansowe tych podmiotów z pewnością wymiernie wpisze się w realizację zadań jakie realizują, z zakresu publicznego systemu zdro­wia, edukacji, usług socjalnych, czy opieki nad zwierzętami – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Dzięki prowadzonym rokrocznie kampaniom wzrasta świadomość zasadności wspomagania lokalnych organizacji pożytku publicznego. Dzięki prowadzonej kampanii „Przywiąż wagę do 1% w Częstochowie” mieszkańcy naszego miasta mogli zapoznać się z ofertą lokalnych organizacji pozarządowych, dowiedzieć się w jakich dziedzinach życia działają i jakie są efekty ich pracy.

Od początku roku, aż do momentu rozliczenia się z fiskusem częstochowski samorząd zachęcał do przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego (OPP).

- Dziękuję częstochowianom za zaangażowanie i aktywne włączenie się w przekazanie 1% naszym organizacjom. Jednocześnie proszę o wsparcie w kolejnych latach - powiedziała Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

Pod koniec ubiegłego roku w Częstochowie zarejestrowanych było około 800 organizacji pozarządowych, z których 74 posiadały status organizacji pożytku publicznego (pozwalającego na ubieganie się o pozyskanie 1% podatku).

Podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy podlegający częstochowskim Urzędom Skarbowym przekazali największe środki w ramach 1% (niezależnie od siedziby), do:

 • FUNDACJI DZIECIOM  „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”

 • STOWARZYSZENIA OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ

 • TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE O/ CZĘSTOCHOWA

 • FUNDACJI STUDENCKIEJ „MŁODZI-MŁODYM”

 • CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ

 • FUNDACJI POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM „SŁONECZKO”

 • AVALON BEZPOŚREDNIA POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM

Organizacje pożytku publicznego posiadające siedzibę w Częstochowie, którym przekazano najwięcej środków w ramach 1%:

 • STOWARZYSZENIE OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ

 • FUNDACJA STUDENCKA „MŁODZI-MŁODYM”

 • CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ

 • STOWARZYSZENIE HOSPICJUM DAR SERCA

 • TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE ODDZIAŁ W CZĘSTOCHOWIE

 • FUNDACJA „WALCZĘ Z SM”

  źrodło: www.czestochowa.pl


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl