Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Otwarcie pierwszego Ogrodu Społecznego w Częstochowie

W dzielnicy Trzech Wieszczów, na terenie należącym do gminy przy ulicy Goszczyńskiego 7, w efekcie współpracy firmy Fortum oraz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Częstochowie, przy współudziale mieszkańców powstał Ogród Społeczny. Ma służyć ich rekreacji i integracji.

Koncepcja zagospodarowania tego miejsca została oparta na planie okręgów obsadzonych kwitnącymi krzewami, bylinami i trawami ozdobnymi. Gatunki roślin zostały dobrane tak, aby wybrane odcinki okręgów stanowiły ozdobę skweru o każdej porze roku.

W sadzenie roślin aktywnie zaangażowali się mieszkańcy Częstochowy, w tym uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II, a także pracownicy Centrum Integracji Społecznej. Wśród zieleni wytyczono ścieżki, ustawiono pojemniki na śmieci i ławki parkowe dostarczone przez firmę Fortum.

- Głównym celem projektu „Ogród Społeczny” jest integracja lokalnej społeczności wokół zielonych terenów w naszym mieście - powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Bardzo się cieszę, że udało nam się go zrealizować, angażując do przygotowania tak wiele osób. Dziękuję sponsorowi – firmie Fortum, za to, że kolejny raz włączyła Częstochowę w swoje działania proekologiczne oraz wszystkim, którzy własnymi siłami stworzyli to miejsce. Dbajmy o nie, niech nam służy.

Inicjatywa tworzenia ogrodów społecznych wpisuje się w proces budowania zrównoważonego miasta przyjaznego środowisku i mieszkańcom.

- Wszędzie tam, gdzie prowadzimy naszą działalność staramy się angażować w przedsięwzięcia mające walory zarówno społeczne jak i ekologiczne. Udział w zagospodarowaniu skweru przy ulicy Goszczyńskiego wpisuje się w tę strategię. Jesteśmy pewni, że mieszkańcy Częstochowy docenią nowe miejsce w którym będą mogli się spotykać i przyjemnie spędzać czas – mówi Dariusz Siemieniec, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.

Częstochowski ogród społeczny jest drugim w Polsce, który powstał z inicjatywy Fortum. Pierwszy tego typu projekt firma zrealizowała we wrześniu tego roku we Wrocławiu. Kolejne mają powstać w Bytomiu i Płocku. Program budowy ogrodów społecznych w Polsce został zapoczątkowany przez Fundację Green Cross Poland.

Ogród Społeczny przy ulicy Goszczyńskiego 7 ma służyć rekreacji i integracji nie tylko mieszkańców dzielnicy Trzech Wieszczów.  Oficjalnie otwarto go 28 października.

Idea projektu:
Idea ogrodów społecznych (urban gardening / urban farming / jardin partage) dynamicznie rozwijająca się w wybranych krajach na świecie, powoli dociera do Polski. Obecnie w kraju realizowanych jest około kilkunastu projektów (w ramach różnych programów), polegających na zagospodarowywaniu siłami społecznymi wybranych terenów zieleni w mieście. Idea ta pozwala na kształtowanie przyjaznych przestrzeni publicznych; uwrażliwia mieszkańców na różne aspekty zielonej infrastruktury, podnosi świadomość ekologiczną, aktywizuje mieszkańców i zwraca uwagę na istotne dla samorządów aspekty optymalizacji kosztów utrzymania zieleni oraz wprowadzania partycypacyjnych narzędzi zarządzania. Liczne przykłady z Europy i świata wskazują, że istnieje potencjał do zagospodarowania tych terenów w formie ogrodów społecznych (community garden), gdzie uprawia się warzywa i urządza zieleń ozdobną. Ogród społeczny to teren, zazwyczaj na obszarze miasta, który znajduje się w przestrzeni ogólnodostępnej, urządzony i prowadzony przez mieszkańców połączonych więzią wynikającą z poczucia przynależności do jednego miejsca i wspólnej idei. Ogród jest prowadzony według ustalonych i przyjętych przez społeczność zasad i przyjmuje się, że wszyscy, także goście, którzy go odwiedzają, przestrzegają stworzonego przez społeczność prostego regulaminu.

źródło: www.czestochowa.pl

 


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl