Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Katolicka Placówka Wychowawcza „Nasz Dom" - jak w rodzinnym domu

Katolicka Placówka Wychowawcza „ Nasz Dom” od  wielu lat stara się wypełniać swoja misję wychowując  i przygotowując dziewczęta do ich dorosłego życia pod znakiem czasów w jakich przyszło nam żyć. 

Opiekunowie, wychowawcy Placówki starają się stworzyć jak najlepsze warunki dla dziewcząt - tak, aby czuły się na codzień jak w rodzinnym domu. Poniżej krótka relacja "życia" w Placówce wraz z fotografiami.   

"Pierwsze  półrocze 2021 r. znowu stanęło pod znakiem kontynuacji nauczania zdalnego. Nauka, klasówki, testy stały się działaniem, które dzięki  wzajemnej współpracy i pomocy oraz doświadczeniu nie stanowiły już dużego wyzwania. Stopniowo obniżane ograniczenia związane z pandemią Covid 19 dały możliwość do podjęcia różnorodnych działań w Placówce 

 Pod koniec stycznia 2021 r. z okazji święta patrona Placówki wychowawcy wraz z dziewczętami  opracowali krótkie przedstawienie  o bł. Ks. B. Markiewiczu, które zostało przedstawione w nowicjacie księży Salezjanów w miejscowości Kopiec. 

W Placówce uroczyście obchodzone są urodziny wychowanek. Są prezenty, zabawy, muzyka oraz wspólne z gośćmi świętowanie rozpoczęte uroczystą Mszą Świętą w intencjach dziewczyn. Koniec lutego to spacery  po Parku Lisienieckim oraz wspaniała przygoda na kuligu. Śnieg, tereny wiejskie i  jazda na sankach to nie tylko wypoczynek, ale i doświadczenie piękna otaczającej  przyrody. Ten czas zabaw zakończony został Zabawą Karnawałową.

 Po śnieżnej przygodzie na  wychowanki czekała niezwykła niespodzianka od Fundacji "Szlachetny Gest"”, która  oferowała świeże pączki z okazji Tłustego Czwartku. W ten oto sposób powoli rozpoczęto czas Wielkiego Postu.

W dniu 8  marca w  Święto Kobiet  wychowawcy  zorganizowali zabawę i pyszny poczęstunek.  Zaledwie  2 tygodnie później podczas wyjazdu  na rekolekcje do Miejsca Piastowego wspólnie przygotowywano się duchowo  do nadchodzących Świąt Wielkanocnych.  Była też możliwość  zwiedzenia miasta Dębowiec  oraz prawdziwej pustelni w Dukli.    

Po powrocie do Częstochowy niektóre z wychowanek brały udział w ekstremalnej nocnej  Drodze Krzyżowej, podczas której dziewczęta musiały pokonać  40 km drogę .  Tylko nielicznym udało pokonać się cały dystans, ale wszystkim uczestniczkom gratulujemy kondycji i wytrwałości.                

Niedziela Palmowa to dzień, do którego dziewczęta przygotowywały się solidnie wykonując pod czujnym okiem p. Justyny  przepiękne palmy wielkanocne.  Czas Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczął wspólny posiłek wielkanocny.

Po okresie wielkanocnym dziewczęta miały szansę zobaczyć i odwiedzić  w weekendy takie miejsca jak Góry Towarne, Skalne Miasto, Dolina białej Wisełki z  Baranią Górą.

W czasie drugiego semestru wychowanki brały także udział w zajęciach organizowanych przez młodych wolontariuszy z liceum im. M. Kopernika  w  Częstochowie.  Zajęcia te dały szansę dziewczynkom na poszerzenie swoich horyzontów. Muzyka, plastyka, pomoc w nauce, piłka siatkowa  to przestrzeń do pięknych wspólnych  spotkań i ciekawych rozmów.

W kwietniu w  Placówce odbyła się Quiz Biblijny,  podczas którego dziewczyny mogły wykazać się wiedzą, kreatywnością i swoimi zdolnościami.

Maj  to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Matki. To dzień szczególnie ważny dla naszych wychowanek. Z tej okazji wychowawca p. Justyna zorganizowała warsztaty florystyczne, podczas którego dziewczęta wykonywały flower box. Swoje zdolności w tym zakresie wychowanki  miały okazję wykorzystać podczas  oktawy świąt Bożego Ciała, robiąc wianki z kwiatów i ziół.

Wielkimi krokami nadszedł  koniec  roku szkolnego. Rozpoczął się on Dniem Dziecka pozwalającym  powoli poczuć dziewczynkom wakacje. To też wspaniała okazja by zobaczyć i doświadczyć wewnętrznego dziecka w każdym  z nas.  Ten dzień uczczony został wspaniałą zabawą,  grillem, radością, śpiewem  oraz oczywiście prezentami przygotowanymi przez Dyrektora Placówki.    

Koniec czerwca to podsumowanie całorocznej pracy. Otrzymanie promocji do następnych klas i dobre średnie świadczą o dobrej pracy wychowanek Placówki i jej wysokiej efektywności. To też ten moment by wspólnie sobie pogratulować osiągniętych sukcesów i wyciągnąć wnioski na przyszłe dni."

relacja przekazana do redakcji od opiekunów Katolickiej Placówki Wychowawczej "Nasz Dom".Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl