Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego

Od 7 do 11 czerwca zaprasza na niego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz ze Stowarzyszeniem DLA RODZINY. W programie: spotkania informacyjne oraz konferencja tematyczna pod hasłem ,,Moje serce dało Ci dom”.  

30 maja to Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – święto rodziców, którzy zdecydowali się zaopiekować czasowo dziećmi, dla których nie są biologicznymi rodzicami.  Z tej okazji w Częstochowie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY” – organizuje Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego, którego formułę – w tym roku –  dostosowano do sytuacji pandemicznej. W zaplanowane działania włączyły się także wszystkie częstochowskie Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej.

Patronat nad konferencją w ramach Tygodnia objął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego przekazał też rodzicom zastępczym życzenia i wyrazy uznania. W swoim liście napisał m.in. To święto, które przypomina o empatii, oddaniu drugiemu człowiekowi i ogromnej potrzebie wsparcia dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. To Państwa święto, bo to właśnie dzięki osobom takim jak Wy najmłodsi Częstochowianie i Częstochowianki nie muszą zmagać się z trudnościami w pojedynkę. Mają obok siebie dorosłych, którzy pomagają pokonać smutek, ofiarowują mądre wsparcie.    
 
Konferencja tematyczna 11 czerwca odbędzie się w trybie online. Podczas dwugodzinnego spotkania poruszone zostaną tematy dotyczące idei rodzicielstwa zastępczego – psychologiczne aspekty wyzwań jakie stoją przed rodzicami zastępczymi, szczegóły dotyczące procesu kwalifikacji rodziców zastępczych; wypowie się również jedna z mam zastępczych.

Z kolei w Dzielnicowych Ośrodkach Społeczności Lokalnej od 7 do 10 czerwca będzie można spotkać się z ekspertami w dziedzinie pieczy zastępczej i dowiedzieć się m.in. w jakim celu tworzy się rodziny zastępcze, na jakich zasadach funkcjonują, kto może zostać rodzicem zastępczym. Spotkania poprowadzą eksperci z MOPS i Stowarzyszenia „DLA RODZINY”. Ze względu na pandemię zaplanowano spotkania indywidualne (po wcześniejszym umówieniu się); przewidziano również możliwość połączenia telefonicznego z dyżurującym ekspertem.  Przez cały tydzień dyżur w sprawie pieczy będą pełnili także pracownicy MOPS (tel. 34 372 42 24) i Stowarzyszenia (tel. 502 985 101) – w godzinach pracy danej instytucji.

Spotkania informacyjne oraz konferencja są otwarte dla wszystkich chętnych – udział w  nich jest bezpłatny.

KONFERENCJA „MOJE SERCE DAŁO CI DOM”  (11 czerwca 2021, godz. 10.00 – 12.00)
•    konferencja w formule online;
•    aby wziąć udział należy zgłosić się wysyłając mejla na adres rodzicielstwo2021@mops.czestochowa.pl;
•    na adres mejlowy osoby zgłaszającej organizatorzy prześlą wiadomość zwrotną z linkiem do konferencji online oraz instrukcją logowania;
•    w dniu konferencji wystarczy kliknąć w przesłany link, by w niej uczestniczyć.

SPOTKANIA INFORMACYJNE W DZIELNICOWYCH OŚRODKACH SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ  (7-10 czerwca)
•    spotkania indywidualne z ekspertami pracującymi w obszarze pieczy zastępczej – ze względu na pandemię organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt telefoniczny i umówienie się na spotkanie;
•    zamiast spotkania osobistego – można połączyć się telefonicznie z wybranym DOSL w godzinach dyżuru eksperta

Szczegółowe informacje i harmonogram wydarzeń można znaleźć w załączniku poniżej, a także na stronie http://www.mops.czestochowa.pl

A jak kwestia pieczy zastępczej przedstawia się w tej chwili w Częstochowie w liczbach? Pieczę zastępczą dzielimy na instytucjonalną i rodzinną. Piecza instytucjonalna to w Częstochowie 11 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym 3 typu rodzinnego.  Obecnie w Częstochowie istnieje 257 form rodzinnej pieczy zastępczej, w których przebywa ponad 370 dzieci w tym: 14 rodzin zastępczych zawodowych, 5 rodzinnych domów dziecka, 179  rodzin zastępczych spokrewnionych, 58 rodzin zastępczych niezawodowych.

 

 


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl