Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
,,Lady D." - jest w tym roku częstochowianką

Ten nawiązujący do angielszczyzny tytuł przyznawany jest kobietom, które mimo życia z tym czy innym rodzajem niepełnosprawności zajmują się wartościową działalnością w rozmaitych dziedzinach. Tym razem wyróżnieniem uhonorowano Agnieszkę Dybeł, zdobywającą laury w zawodach ,,nordic walking”, a na co dzień – pracującą na rzecz innych w częstochowskim MOPS.  

Konkurs organizowany już niemal od dwóch dekad przez Marka Plurę – obecnie senatora, m.in. wiceprzewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji – skierowany jest do organizacji i osób z województwa śląskiego, działających na rzecz aktywnego życia kobiet z niepełnosprawnościami. Sam inicjator konkursu jest osobą z niepełnosprawnością; porusza się na wózku, a z powodzeniem działa w sferze publicznej od lat. Jest też psychoterapeutą.

Tytuł ,,Lady D.” to skrót angielskiego wyrażenia ,,Lady Disabled” (dosł. ,,Dama Niepełnosprawna”). Zamysłem jest promowanie nieprzeciętnych kobiet, które – mimo zmagania się ze swoją niepełnosprawnością – osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Idea odpowiada więc przesłaniu Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ (ratyfikowanej zarówno przez Polskę, jak i przez Unię Europejską) –  szczególnie jej artykułu 6., mówiącego o konieczności wspierania i promowania kobiet z niepełnosprawnościami. Od 2011 roku konkurs nosi imię jego orędowniczki Krystyny Bochenek – wicemarszałkini Senatu, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Częstochowianka Agnieszka Dybeł została wyróżniona w kategorii ,,sport”. Laureatka – zwyciężając w kolejnych zawodach – udowadnia, że ograniczenia istnieją wyłącznie w naszych umysłach.  Mierzy się z kolejnymi wyzwaniami sportowymi jednocześnie aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym miasta. Wspiera osoby narażone na dyskryminację oraz wszelkie działania, których celem jest wzmacnianie lokalnej społeczności. Na co dzień pracuje jako oligofrenopedagożka i neuroterapeutka w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie – Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. Jest też koordynatorką w Centrum Wolontariatu Sportowego przy Fundacji ,,Jest Lepiej” w Częstochowie.

nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie – 2016, 2018

Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy – 2017

Jako zawodniczka Nordic Team Częstochowa (od 2019 roku):

  • złota medalistka Mistrzostw Polski w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km) Tarnowskie Góry 2020
  • brązowa medalistka Mistrzostw Polski w nordic walking w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km) Osielsko 2019,
  • brązowa medalistka Pucharu Regionalnego w sezonie 2019 w nordic walking w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km)


na zdjęciu: Agnieszka Dybeł podczas happeningu przeciw przemocy wobec kobiet
 ,,One Billion Rising” na placu Biegańskiego 18 lutego 2019 roku 

źródło: www.czestochowa.pl


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl