Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Od 10 maja osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie z pierwszeństwem w punktach szczepień

Już wkrótce, bo od 10 maja, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin – poinformował w piątek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. – Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania – mówił obecny na konferencji pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

W piątek w Kancelarii Premiera odbyła się konferencja prasowa poświęcona przede wszystkim tematyce szczepień osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Uczestniczyli w niej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Od początku szczepień liczne środowiska osób niepełnosprawnych nieustannie postulują o to, żeby te grupy były objęte priorytetowym szczepieniem. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania – podkreślił podczas konferencji wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Najważniejsza informacja, jak ogłosił pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, jest taka, że od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych.

Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin – zapewnił Michał Dworczyk.

Szczepienia w ośrodkach opieki od 10 maja

Również 10 maja br. rozpoczną się szczepienia przeciw Covid-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych, czyli w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej.

Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień, tak te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek – wskazał szef Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczył, zamówienia na szczepionki dla tych placówek będą traktowane priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Dialog ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami

Wcześniej tego samego dnia odbyło się spotkanie online zorganizowane przez Kancelarię Premiera poświęcone tematyce szczepień tej grupy. Uczestniczyli w nim m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, w tym posłanka Iwona Hartwich. Jak mówił podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, na spotkaniu strona rządowa przedstawiła partnerom społecznym propozycje rozwiązań, które od 10 maja będą wprowadzane w życie.

źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl