Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Podsumowanie Śniadania Wielkanocnego, zorganizowanego przez Fundację Chrześcijańską "Adullam"

Tradycyjnie, jak co roku, a po raz drugi w cieniu pandemii COVID- 19 w Wielką Sobotę 3 kwietnia 2021 roku odbyło się „Śniadanie Wielkanocne” organizowane przez Fundację Chrześcijańską „Adullam” przy wsparciu
Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej "Stare Miasto-Nowe Życie.

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, który chcielibyśmy spędzić z bliskimi. Niestety wiele osób spędza ten czas samotnie, także z powodu rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV2. Osoby w wielu senioralnym często z obawy o swe zdrowie od wielu miesięcy nie wychodzą z domów, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie, ponieważ wzrasta u nich poczucie izolacji i osamotnienia. W tym niezwykle trudnym czasie ważne są nawet najdrobniejsze gesty, przypominające o tym, że gdzieś jest osoba, na którą możemy liczyć. Mając tego świadomość Fundacja Chrześcijańska „Adullam” przy wsparciu Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” oraz wolontariuszy (w tym osób będących w kryzysie bezdomności) po raz kolejny zorganizowała i przeprowadziła akcję „Śniadanie Wielkanocne” z myślą o osobach w wieku senioralnym, kobiet i mężczyzn, w tym osób samotnych, chorych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i bytowej, niezaradnych życiowo i społecznie, bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, uzależnionych, itp. W ramach akcji pracownicy i wolontariusze przygotowali 400 paczek w skład, których wchodziły m.in. chleb, masło, konserwa mięsna (przekazana przez Caritas), kiełbaska, jajka ugotowane na twardo, bigos, pierogi, sałatka jarzynowa i śledziowa, wędliny, pasztet ze śliwką, pieczony schab, mała babka wielkanocna, ciastka, makaron, przyprawy oraz żurek z kiełbasą.

„Śniadanie Wielkanocne” odbyło się 3 kwietnia 2021 roku w Wielką Sobotę w siedzibie Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przy ulicy Krakowskiej 34. Stan zagrożenia epidemicznego w jakim się znaleźliśmy, podobnie jak w zeszłym roku, wymógł dostosowanie się do obowiązujących obostrzeń i zaleceń GIS i Ministra Zdrowia. W tym zakresie Fundacja mogła liczyć na wsparcie funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, co pozwoliło na zachowanie odpowiedniej odległości między osobami, które przychodziły po odbiór paczek świątecznych. Przy dezynfekcji rąk osób, które odbierały paczki oraz spożyli posiłek w stołówce pomagali wolontariusze Fundacji oraz Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Dom i Wnętrze”. Posiłek w stołówce zjadło tylko około 120 osób, których sytuacja życiowa nie pozwalała na jego zjedzenie w domu. Osoby te również otrzymały paczki z artykułami spożywczymi i potrawami świątecznymi. Dodatkowo Straż Miejska, wolontariuszka – Magdalena Trzepizur oraz pracownicy Fundacji dowieźli paczki do domów ok. 40 osób, które z rożnych względów osobiście nie mogły ich odebrać w siedzibie Fundacji.

O świąteczne dekoracje, które ozdobiły podwórko i stołówkę charytatywną Fundacji, nadając odświętnego charakteru uroczystości, zadbali podopieczni świetlicy „Życie poza szkołą”, dzieci z Miejskiego Przedszkole nr 17 i nr 21 w Częstochowie oraz pracownicy i wolontariusze Fundacji, w tym wolontariuszka – Urszula Bajor wraz z seniorami z Klubu Seniora „Złote Lata”.

„Śniadanie Wielkanocne” w kwocie 7000 zł zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Częstochowa w ramach zlecania zdań publicznych określonych w art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. /o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tzw. małych dotacji. Organizację akcji finansowo i rzeczowo wsparli również darczyńcy przekazując środki finansowe na konto Fundacji oraz wpłacając na internetową zbiórkę środków finansowych – zrzutkę, a także przynosząc do Fundacji artykuły spożywcze i świąteczne wypieki, jak np. Stowarzyszenie Polska 2050, a także organizacje zrzeszone w Partnerstwie „Stare Miasto – Nowe Życie”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy
Krzysztof Matyjaszczyk.

Wydarzenia świąteczne zorganizowane przez Fundację przy wsparciu tak licznej grupy osób i organizacji jest dowodem na to, że potrafimy się jednoczyć i pomagać, oraz że ciągle jesteśmy wrażliwi na drugiego człowieka.


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl