Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Rok w pandemii. Jaki był dla NGO?

Przedstawiamy nowy raport “Rok w pandemii. Raport z badań organizacji pozarządowych 2020/2021”. 850 stowarzyszeń i fundacji z całej Polski opowiedziało o tym, jak wpłynęła na nie pandemia i co się z nimi działo w 2020 roku.

Pierwsze badanie wpływu pandemii na sektor pozarządowy przeprowadzono już w kwietniu 2020 roku. Wtedy widać było przede wszystkim szok związany z koniecznością zawieszenia wielu dotychczasowych działań lub znalezienia dla nich nowej formuły, chaos informacyjny, brak jasnych wytycznych, niepewność, ale też dużą mobilizację sektora społecznego.

Po 10 miesiącach pandemii podstawowe pytanie, na jakie szukano odpowiedzi, brzmiało: w jaki sposób organizacje pozarządowe przystosowały się do funkcjonowania w pandemii?

Raport, będący rezultatem tych poszukiwań, oddany w ręce Czytelniczek i Czytelników w chwili, w której ogłaszane są kolejne obostrzenia, a pandemia nie odpuszcza. Dlatego pytanie o to, czy organizacje są w stanie realizować swoje cele w sytuacji kryzysowej, jest ciągle aktualne.

Pobierz raport: Rok w pandemii. Raport z badań organizacji pozarządowych 2020/2021

Wyniki badań opracowane w raporcie dostarczają wiedzy na temat wpływu pandemii na organizacje, poziomu ich aktywności, nowych działań podejmowanych w odpowiedzi na problemy wywołane pandemią. W raporcie przyglądano się wnętrzu organizacji (sytuacja finansowa, pracownicy i wolontariusze) oraz ich otoczeniu (odbiorcy, partnerzy). Sprawdzano też jak organizacje korzystały z różnego rodzaju wsparcia zewnętrznego oraz jakie mają dziś kluczowe problemy i potrzeby. Temat pracy w pandemii będzie zaprezentowany w osobnym raporcie, który opublikowany będzie wkrótce.

W raporcie “Rok w pandemii” znajdują się nie tylko dane z badania ankietowego, ale też wypowiedzi przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, przykłady z życia organizacji potraktowane jako ilustracje do opisywanych zjawisk oraz komentarze ekspertek i ekspertów pozwalające spojrzeć na wyniki badań z szerszej perspektywy.

Mamy nadzieję, że ten raport będzie dla Czytelników i Czytelniczek ciekawy i użyteczny. Będziemy go upowszechniać wśród organizacji i instytucji wspierających organizacje społeczne i mamy nadzieję, że pozwoli to na przygotowanie lepszego wsparcia dla stowarzyszeń i fundacji w pandemii.

Zapraszamy do lektury.

Beata Charycka i Marta Gumkowska
Zespół Badań Klon/Jawor

Źródło: Stowarzysznie Klon/Jaror


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl