Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Filmy promujące samodzielną rehabilitację pacjentów po COVID-19

Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy z WHO i w partnerstwie z Ministerstwem Zdrowia przygotowała serię 3 filmów, które prezentują ćwiczenia, zalecenia i wskazówki do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19.

Poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19 to zbiór ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów KIF.

“Przebycie zakażenia COVID-19 może wiązać się z różnymi komplikacjami. Zarówno osoby, które przeszły chorobę łagodnie, jak i te, które wymagały hospitalizacji mogą doświadczać znacznego pogorszenia sprawności i samopoczucia. Kluczem do fizycznego, ale i emocjonalnego powrotu do zdrowia jest rehabilitacja. To naprawdę ważne, aby docierać z pomocą do wszystkich pacjentów, którzy potrzebują wsparcia. Cieszę się z solidarnego i głębokiego zaangażowania KIF w walkę z konsekwencjami pandemii” - podkreśla dr Paloma Cuchí, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.

Scenariusz 3 filmów został przygotowany przez KIF w oparciu o treść polskiej wersji poradnika. Przed rozpoczęciem nagrania odbyło się także kilka merytorycznych konsultacji online z przedstawicielami WHO. W nagraniach wzięli udział profesjonalni aktorzy Katarzyna Zielińska-Jaworska  oraz Mirosław Zbrojewicz .

Filmy dostępne są tutaj: https://fizjoterapiaporusza.pl/rehabilitacja-po-covid

„Zależało nam na doborze aktorów reprezentujących różne generacje pacjentów. COVID-19 jest niestety chorobą wyjątkowo “demokratyczną”, atakuje osoby w różnym wieku. Chcemy dotrzeć z zaleceniami do wszystkich ozdrowieńców, stąd decyzja, aby ćwiczenia i wskazówki prezentowały osoby znane z ekranu czy sceny teatralnej” - mówi Wojciech Komosa, Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu.

Ekranizacja materiału dla pacjentów do samodzielnej rehabilitacji jest wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy chorzy dotknięci COVID-19, a także ich bliscy czy opiekunowie.

Poradnik w formie wideo został podzielony na trzy filmy. Pierwszy z nich dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność. W drugim filmie przedstawiamy ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta. W trzecim są zaś wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.

„Poradnik „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia po zakażeniu COVID-19. Zebrane w nim informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Należy oczywiście pamiętać, że nie zastąpią one indywidualnie dobranego programu ćwiczeń - dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą” - dodaje Weronika Krzepkowska, fizjoterapeutka, odpowiadająca w KIF za kontakty z WHO i inicjatorka współpracy w zakresie poradnika.

Filmy będą szeroko promowane zarówno na stronach i profilach KIF oraz w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia, a także w mediach. Wierzymy, że filmy są doskonałym uzupełnieniem materiałów w formie drukowanej i ich atrakcyjna forma zachęci pacjentów do ćwiczeń. Zachęcamy do odwiedzenia strony poświęconej samodzielnej rehabilitacji pacjentów pocovidowych https://fizjoterapiaporusza.pl/rehabilitacja-po-covid.

„Polscy fizjoterapeuci od początku walczą na pierwszej linii frontu z pandemią, a doniesienia naukowe w sposób jednoznaczny pokazują, że fizjoterapia jest istotnym wsparciem w walce z COVID-19. Widzimy, że potrzeby są olbrzymie. Bardzo wiele osób boryka się z różnorodnymi skutkami choroby, a do najczęstszych należą zmęczenie, osłabienie układu oddechowego i mięśniowego. Eksperci naszej Izby stworzyli program fizjoterapii dla osób, które przeszły zakażenie. Apelujemy, żeby korzystać ze wskazówek ekspertów i z ich bezpośredniej pomocy. Na własną rękę możemy sobie zrobić krzywdę, np. korzystając z różnych form tlenoterapii czy treningu, który jest niedostosowany do stanu po chorobie. Zachęcamy do konsultacji z fizjoterapeutą, który po pierwsze oceni nasz stan i po drugie dobierze właściwą aktywność fizyczną.” – mówi dr hab. n.med. Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

źródło: Ministerstwo Zdrowia


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl