Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Fundacja Oczami Brata zaprasza na 21 marca - zbiórka na dom

Trwają przygotowania do częstochowskich obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Fundacja Oczami Brata, w niedzielę 21 marca 2021 roku, organizuje z tej okazji uliczną zbiórkę pieniędzy. Towarzyszyć jej będzie odsłonięcie muralu w centrum miasta, happening oraz premiera... ciasta o nietypowej nazwie.

W trzecią niedzielę marca odbędzie się w Częstochowie zbiórka pieniędzy na rzecz budowy Domu Oczami Brata. W godzinach 10.00-17.00 w Alejach Najświętszej Maryi Panny, Promenadzie im. Cz. Niemena, Starym Mieście oraz Parku Lisiniec, będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami oraz specjalnymi souvenirami dla darczyńców.
Cel zbiórki jest ważny, ponieważ w Domu Oczami Brata zamieszkają osoby z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, w tym z Zespołem Downa. Swoje miejsce na ziemi znajdzie tu szesnaście osób, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Kompleksowy charakter miejsca ma sprzyjać całkowitej ich aktywizacji.
- Będzie to też przestrzeń, która służyć ma integracji społeczności lokalnej, stanowiąc centrum wydarzeń artystycznych i społecznych. Pragniemy przez to wpływać na otwarcie się na drugiego człowieka, spojrzeć na osoby chore i z niepełnosprawnościami ich oczami, zrozumieć ich akceptać każdą odmienność. Warto dodać, że budowa idzie pełną parą! - mówi Paweł Bilski, Fundator i Prezes Fundacji Oczami Brata.
Film podsumowujący budowę w zeszłym roku można zobaczyć w internecie (https://www.youtube.com/watch?v=u6hpVVYbLGw).
Wolontariusze będą też promować ideę przekazywania podczas rozliczeń z fiskusem 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, na co jest czas w tym roku do 30 kwietnia.
Zbiórce towarzyszyć ma happening pt. „Stereotyp na stos”, podczas którego słomiana kukła – Marzanna zostanie ubrana w stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami takie jak: „inny”, „down”, „inwalida”, „samotność”, ale również… „wszyscy niepełnosprawni są upośledzeni umysłowo”, „dzieci gorszego Boga”. Na zakończenie zostanie zniszczona. Będzie to symbol wyrażenia sprzeciwu wobec nietolerancji, braku akceptacji i ich marginalizacji. Happening zostanie zorganizowany przy Klubokawiarni "Alternatywa 21" (ul. Mielczarskiego 20), prowadzonej przez spółdzielnię socjalną zatrudniającą osoby z niepełnosprawnościami.
Tu też z okazji święta swoją premierę będzie mieć „Downie”. 
- Nazwa nawiązuje do brownie, pysznego, czekoladowego rarytasu przygotowanego przez pracowników Klubokawiarni „Alternatywa 21“, które na stałe wejdzie do menu. - To drugi smakołyk obok "Downatów" (donaty - pączki z dziurką, robione przez osoby z Zespołem Downa, ich premiera miała miejsce w Tłusty Czwartek), którym odważnie gramy w skojarzenia i walczymy ze stereotypami - mówi Artur Bratek, koordynator klubokawiarni.
Jest już gotowe logo tegorocznej edycji obchodów. Logo organizowanych obchodów przedstawia datę wydarzenia: 21 marca. Jest to także pierwszy dzień wiosny, stąd też żywe, wiosenne kolory nawiązujące do barw występujących w identyfikacji wizualnej Fundacji. Trójka w dacie przedstawiona jest jako liczba rzymska. Zamiast trzech pionowych linii użyto, jako fragmentów podwójnej helisy DNA. Jest to nawiązanie do trisomii 21 chromosomu, która jest przyczyną zespołu downa. To właśnie dlatego Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, który w 2005 r. zaproponował powstanie Światowego Dnia Zespołu Downa, wybrał właśnie tą datę.
- W odpowiedzi na to, osoby z Zespołem Downa świętują Światowy Dzień Szarych Ludzi - o zwykłym kariotypie 21 lutego - mówi Piotr Bilski, autor loga i architekt Domu Oczami Brata.
Planowane jest też odsłonięcie muralu w centrum miasta, szczegóły poznamy w najbliższych dniach. Wydarzeniom będzie towarzyszyć aktywna animacja uczestników i mieszkańców miasta, z poszanowaniem zasad i ograniczeń związanych z panującą epidemią.
Pomimo wszelkich utrudnień bądźmy razem w tym wyjątkowym dniu! Więcej informacji o fundacji na www.oczamibrata.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl