Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Ważna pomoc w czasie pandemii

Zainteresowanie i zapotrzebowanie na pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów sprawiło, że jego działalność została wydłużona do końca marca br. – Kilkanaście tysięcy wolontariuszy, przeszło 20 tys. seniorów – to bilans kilku miesięcy działania Korpusu. Za tymi liczbami kryje się jednak życzliwość, wrażliwość na drugiego człowieka i co najważniejsze – solidarność społeczna i międzypokoleniowa. W dobie pandemii to szczególnie budujące – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Za nami już kilka miesięcy działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. To pomoc dla osób starszych nie tylko w czynnościach dnia codziennego takich jak dostarczenie zakupów czy wyprowadzenie psa. To też m.in. wolontariat cyfrowy, czyli pomoc w załatwieniu różnych spraw online, a także wolontariat ozdrowieńców, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem i mogą bezpiecznie pomagać np. w domach pomocy społecznej.

To 13 tys. wolontariuszy zaangażowanych w pomoc osobom starszym i przeszło 20 tys. seniorów, którzy zgłosili zapotrzebowanie na wsparcie.
–  Za tymi liczbami kryje się życzliwość, wrażliwość na drugiego człowieka i co najważniejsze – solidarność społeczna i międzypokoleniowa. W dobie pandemii to szczególnie budujące – że są ludzie, którzy chcą poświęcać swój czas innym. Zainteresowanie i zapotrzebowanie na pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów sprawiło, że zdecydowaliśmy o wydłużeniu jego działania do końca marca br. – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Od 1 marca zmieniły się zasady zgłaszania zapotrzebowania na pomoc. Osoby starsze – zamiast dedykowanej infolinii – mogą zgłaszać się bezpośrednio do lokalnego ośrodka pomocy społecznej, a wsparcie udzielane jest tak szybko, jak to możliwe.

Ci, którzy chcą włączyć się w pomoc osobom starszym w ramach programu, mogą to zrobić za pośrednictwem strony www.wspierajseniora.pl.

Inicjatorem i koordynatorem działań Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

źrodło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl