Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Harcerze ZHP każdego dnia zmieniają świat na lepsze

Pomaganie innym, wpływanie na otaczający świat, zrozumienie i otwartość to cechy, które są bardzo ważne dla harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Przypadające 22 lutego święto harcerzy i skautów – Dzień Myśli Braterskiej – przypomina o wspólnych wartościach, jakie łączą skautów i skautki na całym świecie. Z okazji tego święta, a także by podziękować wolontariuszom za trwającą już ponad rok harcerską służbę podczas pandemii koronawirusa, 27 lutego ZHP organizuje koncert symfoniczny.

Pomoc niesiona przez harcerki i harcerzy ZHP

22 lutego skauci i skautki obchodzą rocznicę urodzin założycieli skautingu – Roberta i Olave Baden-Powellów. To oni początkiem XX wieku zainicjowali ideę skautingu, do którego, w różnych organizacjach, należy obecnie ponad 50 milionów osób na całym świecie. Wśród nich są harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego.

Dzień Myśli Braterskiej to wyjątkowy dzień dla wszystkich członków tej wielkiej, międzynarodowej społeczności. Dzień, w którym najważniejsza jest przyjaźń. Wszyscy, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy poglądów, łączą się wówczas myślami, celebrując wzajemną przyjaźń, tolerancję i zrozumienie.

Ideały na co dzień

„Nieść chętną pomoc bliźnim…” – każda harcerka i każdy harcerz wypowiedział te słowa, składając Przyrzeczenie Harcerskie. To zobowiązanie, deklaracja i jednocześnie obietnica, że harcerki i harcerze będą pamiętać o ludziach wokół i wyciągną pomocną do nich pomocną dłoń.

Pandemia COVID-19 sparaliżowała nasz dotychczasowy świat. Harcerki i harcerze ZHP musieli się na chwilę zatrzymać i od nowa zaplanować działania. Musieli też zmienić przyzwyczajenia, które były do tej pory. Mimo tego nie mogli pozostać obojętni na otaczający ich świat. Wypełniając słowa Przyrzeczenia Harcerskiego, pełnili służbę wszędzie tam, gdzie inni potrzebowali pomocy.

Dla członków i członkiń ruchów skautowych bardzo ważne jest niesienie pomocy, wpływanie na swoje lokalne środowisko i chęć działania na rzecz zmian. Dlatego harcerki i harcerze ZHP tak szybko zareagowali na pandemię koronawirusa. Od początku pomagali robić zakupy seniorom, szyli maseczki, drukowali przyłbice, oddawali krew, udzielali korepetycji – często sami szukali miejsc, gdzie mogą być pożyteczni. Ta bezinteresowna pomoc dla harcerek harcerzy jest rzeczą niezwykle naturalną.

Nietypowe podziękowanie

Tradycja świętowania, przypadającego na 22 lutego Dnia Myśli Braterskiej, oraz chęć podziękowania harcerkom i harcerzom ZHP za niesioną przez nich pomoc, dały początek idei zorganizowania wyjątkowego koncertu.

Aby podziękować za zaangażowanie w walce z pandemią, Związek Harcerstwa Polskiego przygotowuje koncert, w trakcie którego zostaną wykonane popularne piosenki harcerskie i turystyczne w nowych aranżacjach na orkiestrę symfoniczną. Uczestnictwo w tym niecodziennym wydarzeniu ma dać harcerkom i harcerzom ZHP motywację do dalszego działania, przypomnieć im czasy, kiedy wspólnie siadali z gitarą przy ognisku i śpiewali swoje ulubione piosenki. Ma być też nadzieją na przeżywanie kolejnych, wspaniałych, wspólnych przygód.

Wolontariusze dla wolontariuszy

Koncert organizowany jest w całości przez harcerskich wolontariuszy, którzy do współpracy zaprosili profesjonalnych muzyków. Choć koncert odbędzie się bez udziału publiczności, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego zadbają także o realizację transmisji, aby każdy mógł poczuć prawdziwy klimat harcerskiej przygody. Koncert będzie można zobaczyć online już 27 lutego na stronach Związku Harcerstwa Polskiego na Facebooku i YouTubie.

Źródło: Związek Harcerstwa Polskiego


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl