Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Poznaj nowy serwis darowizny.ngo.pl. Wszystko o darowiznach dla NGO i dla darczyńców

Serwis składa się z dwóch stref:

 • Strefa dla organizacji, które chcą otrzymywać darowizny
 • Strefa dla darczyńców, którzy/-re chcą finansowo wspierać organizacje.

Co w strefie dla organizacji?

Dla organizacji pozarządowych to źródło informacji i promocji, w którym mogą zapoznać się z wiedzą, która ułatwi im rozpoczęcie przygody z indywidualnymi darczyńcami i promować swoje zbiórki, kampanie fundraisingowe.

W sekcji „Działaj” można krok po kroku przejść przez wszystkie etapy pozyskiwania darowizn: od pomysłu, przez kwestie prawne, tajniki dobrej kampanii, po rozliczenia. Tu czekają odpowiedzi m.in. na takie pytania: 

 • Co to jest darowizna dla stowarzyszenia, fundacji? 
 • Jakie są możliwe rodzaje darowizn dla organizacji pozarządowych? 
 • Jak organizacja rozlicza się z otrzymanych darowizn i dziękuje swoim darczyńcom?
 • Jak przygotować i poprowadzić dobrą kampanię fundraisingową?

W sekcji „Zainspiruj się”, w myśl zasady „Patrz, jak robią to inni” (i zrób to jeszcze lepiej), przeczytasz o działaniach innych organizacji, służących pozyskiwaniu przez nie darowizn i wynikających z nich wskazówkach. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz działalność na dużą czy małą skalę, zawsze w budżecie znajdzie się miejsce, żeby przytulić mniejszą czy większą darowiznę. Pomogą w tym doświadczenia innych.

Aby jednak nie skończyło się na słowach i teorii w sekcji „Pokaż się” możesz zaprezentować zbiórki Twojej organizacji, które aktualnie prowadzisz i efekty zakończonych kampanii, akcji. Tu znajdziesz narzędzia do zbierania darowizn, prowadzenia i promocji Twoich kampanii/zbiórek:

 • profil Twojej organizacji w spisie organizacji pozarządowych – możesz go uzupełnić tak, żeby wspomagał Twoje działania fundraisingowe, w jednym miejscu pokażesz w nim kampanie Twojej organizacji,
 • wpłacam.ngo.pl  – proste narzędzie do zbierania darowizn w internecie, na stronie organizacji.

Co w strefie dla darczyńcy?

Najnowsze badania filantropii w Polsce (międzynarodowe badania na zlecenie Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe przez agencję badawczą Kantar. Stowarzyszenie Klon/Jawor było partnerem tego badania) niezmienne pokazują, że tylko 7% Polaków przekazuje darowiznę co najmniej raz w miesiącu. Wynika to m.in. z tego, że darczyńcy dzielą się pieniędzmi spontanicznie i w odruchu serca, a nie analizują takiej czy innej działalności, chcąc być jej częścią. Dlatego też w serwisie darowizny.ngo.pl pojawia się część dedykowana właśnie darczyńcom.

W niej podobnie, jak w części dla organizacji, znajdują się trzy sekcje:

 • Jeśli nie wiesz, dlaczego warto wspierać organizacje pozarządowe (społeczne) zajrzyj do sekcji „Dowiedz się”. Wiadomo, że jak pomagać, to mądrze, w tej sekcji można przeczytać, jak to robić. Dowiesz też, jak skorzystać z ulgi podatkowej.
 • Gdy darczyńca dowie się już, jak mądrze pomagać i zrozumie, jak działają organizacje pozarządowe i model indywidualnych darowizn, w sekcji „Zainspiruj się” znajdzie wiele przykładów działalności organizacji w różnych dziedzinach: edukacja, sport, kultura, prawa człowieka, integracja społeczna itd. Oprócz ciekawych informacji można także obejrzeć krótkie filmy, prezentujące działalność organizacji.
 • W sekcji „Pomagaj” można przejść od słów do czynów i wesprzeć wybraną organizację: jej działalność lub aktualną kampanię czy zbiórkę przez nią organizowaną. Tu znajduje się lista organizacji i prowadzonych przez nie kampanii fundraisingowych w internecie za pomocą wpłacam.ngo.pl lub serwisów społecznościowych (jeżeli dodały tę informację w profilu organizacji w spisie.ngo.pl).

Mamy nadzieję, że serwis darowizny.ngo.pl przyczyni się do zwiększenia budżetów organizacji o darowizny i więcej niż 7% procent osób indywidualnych będzie systematycznie wspierało organizacje.

Odwiedź, skorzystaj. I pomóż nam rozwijać serwis, dzieląc się Twoją opinią. Wypełnij ankietę. Dziękujemy!


Serwis darowizny.ngo.pl sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

źródło: www.ngo.pl


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl