Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Encyklopedia Częstochowy online

Encyklopedia Częstochowy to nowe internetowe narzędzie, pozwalające w szybki i łatwy sposób poznać historię naszego miasta. Zbiór będzie redagowany i cyklicznie uzupełniany przez ekspertów z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego. W rozbudowie portalu mogą uczestniczyć wszyscy chętni.

- Od dawna mówiło się o potrzebie stworzenia encyklopedii internetowej na wzór „Wikipedii” dotyczącej historii miasta. Idea nabrała kształtów, kiedy pojawiła się świetna okazja do świętowania, czyli 800 lat dziejów pisanych miasta. Ten doniosły jubileusz wyznaczył ramy dla projektu, także czasowe. Pierwsza wzmianka o Częstochowie to zapis w dokumencie biskupa Iwo Odrowąża, z kolei nasz ślad zostawiony potomnym będzie zapisem elektronicznym - zapowiadał powstanie Encyklopedii Częstochowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Pomysł stworzenia wirtualnej encyklopedii miasta odpowiada na potrzeby naszych czasów, gdzie liczy się szybkość i łatwość w znajdowaniu potrzebnych treści. Potwierdził to czas pandemii, gdy szukanie historycznych informacji w książkach jest często uniemożliwione. Nasze życie zmieniło się. Więcej czasu spędzamy w domu, odkrywamy nowe zainteresowania, pracujemy i uczymy się zdalnie. Najczęściej informacji szukamy w internecie i, co ważne, ze sprawdzonego źródła – z jednej strony wiarygodnego, z drugiej otwartego, gdzie każdy użytkownik ma możliwość dodania rekordu, którego zawartość jest opracowywana przez zespół redakcyjny. W przypadku encyklopedii Częstochowy redaktorami i specjalistami w tej dziedzinie są pracownicy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

NOWINKI I CIEKAWOSTKI

Każdy, kto interesuje się przeszłością miasta, z pewnością dostrzeże, że w zamieszczonych opisach można znaleźć dużo informacji, które wcześniej nie pojawiały się w opracowaniach lub były potraktowane zdawkowo. Założeniem twórców internetowej Encyklopedii Częstochowy jest to, by hasła o przeszłości i dniu dzisiejszym regionu trafiały do jak największego grona odbiorców. Platforma informacyjna zamieszczona w sieci ma być czytelna, łatwa w nawigacji i przyjazna w obsłudze. Dla osób, które chciałyby zaproponować nowe wpisy, została przygotowana osobna zakładka „Zgłoś hasło”.

ZESPÓŁ REDAKCYJNY

tworzą pomysłodawca projektu dr Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego; dr Andrzej Kuśnierczyk, dokumentalista w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego; Wiesław Paszkowski, dokumentalista w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego; dr Paweł Michalski, historyk, pracownik Muzeum Częstochowskiego; Olga Tomczyk, dokumentalistka w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego i Katarzyna Jezierska, zastępca kierownika Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego.

TO NIE WSZYSTKO

Przypomnijmy, że Encyklopedia Częstochowy to kolejny projekt, który powstał w ramach obchodów 800-lecia pisanych dziejów miasta. W internecie dostępne są strony www.800.czestochowa.pl i www.twarze.czestochowa.pl, które również mają swój ścisły związek z jubileuszem. Pierwsza z nich odsyła do konkretnych historycznych zapisów o mieście, powstałych na przestrzeni właśnie ostatnich 800 lat, druga zaś prezentuje sylwetki młodych osób, które w znaczący sposób wpływają na wizerunek Częstochowy.

Encyklopedię Częstochowy można znaleźć tutaj.

www.czestochowa.pl


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl