Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Bądźmy solidarni, wspierajmy pracę osób z niepełnosprawnościami

Trudności nie omijają również podmiotów, w których pracę wykonują przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami. To m.in. warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, a także podmioty ekonomii społecznej.  Wspierajmy pracę osób z niepełnosprawnościami.

Nie ma wątpliwości, że negatywne skutki pandemii odczuwalne są w wielu obszarach gospodarki. Trudności nie omijają również podmiotów, w których pracę wykonują przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami. To m.in. warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, a także podmioty ekonomii społecznej. – Gorąco zachęcam, wspierajmy pracę osób z niepełnosprawnościami. Możemy np. zamówić przygotowane przez nie posiłki czy ozdoby świąteczne – apeluje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

To niezwykle ważne, by osoby z niepełnosprawnościami miały przestrzeń i możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej. Służą temu m.in. warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej. Dzięki nim możemy zaoferować większe wsparcie osobom, które mimo przeciwności losu, chcą wejść lub wrócić na rynek pracy. Z kolei podmioty ekonomii społecznej zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – w tym również osoby z niepełnosprawnościami.

– Dołączamy do apelu Polskiego Związku Organizatorów ZAZ i WTZ o wsparcie pracy osób z niepełnosprawnościami w czasie pandemii. Mówimy tu przede wszystkim o zakładach aktywności zawodowej i warsztatach terapii zajęciowej, ale także o podmiotach ekonomii społecznej. To miejsca, w których osoby niepełnosprawne robią często naprawdę niesamowite rzeczy. Bądźmy solidarni, wspierajmy ich działania – zachęca minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W jaki sposób mogę pomóc?

– Można np. złożyć zamówienie gastronomiczne lub zamówienie ozdób czy kartek świątecznych wytworzonych w zakładach aktywności zawodowej czy warsztatach terapii zajęciowej. Takie własnoręcznie zrobione rzeczy mogą okazać się wspaniałym pomysłem na świąteczny upominek dla kogoś bliskiego – podpowiada minister Marlena Maląg.

Gdzie znajdę bazę podmiotów?

Wykaz ZAZ-ów w regionie jest dostępny na stronie internetowej Urzędów Wojewódzkich, a baza warsztatów terapii zajęciowej – na stronie internetowej www.niepelnosprawni.gov.pl. Z kolei lista przedsiębiorstw społecznych z podziałem na województwa znajduje się tutaj http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/.

Ułatwienia dla warsztatów terapii zajęciowej w czasie pandemii

W związku z pandemią koronawirusa i niecodziennymi okolicznościami, z jakimi musimy się wszyscy zmagać, w drugiej połowie października br. weszło w życie  rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące działalności warsztatów terapii zajęciowej w czasie obowiązywania stanu epidemii.

Co się zmieniło? Do tej pory czas trwania zajęć w  warsztacie terapii zajęciowej wynosi nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. W przypadku ustalenia krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć zmniejsza się proporcjonalnie wysokość dofinansowania. Wprowadzona przez nas zmiana zakłada, że w czasie obowiązywania stanu epidemii – począwszy od 25 maja br. – ustalenie krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć w WTZ nie zmniejszy wysokości dofinansowania działalności warsztatu.

Dodatkowo przekroczenie terminów dopuszczalnej nieobecności uczestnika warsztatu na zajęciach, jeżeli zostało to określone w regulaminie, nie będzie stanowiło podstawy do wykreślenia go z listy uczestników. Z kolei w odpowiedzi na sygnały zgłaszane przez jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej, z których wynika, że trudno dzisiaj o pozyskanie psychologów na umowę o pracę, umożliwiliśmy także zatrudnienie psychologa na podstawie umowy innej niż umowa o pracę.

źródło: Ministerstwo Rodizny i Polityki Społecznej

Przekazujemy poniżej apel członków Klubokawiarnii Alternatywa 21, założonej przez Fundację Oczami Brata we współpracy z Gminą Miastem Częstochowy.

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! 

Klubokawiarnia Alternatywa 21 od 4 lat działa na terenie Częstochowy przygotowując pyszne posiłki oraz w gratisie dostarczając wiele uśmiechu i radości naszym klientom. Kolejny raz w tym roku musieliśmy zamknąć drzwi Klubokawiarnii i skupić się jedynie na daniach na wynos lub z odbiorem własnym. Po pierwszej fali zachorowań wróciliśmy w dobrej formie na dobre tory działalności. Przyzwyczailiśmy się do tego, że naszych klientów jest coraz więcej a my mamy coraz więcej pracy - oczywiście w pełnym reżimie sanitarnym, którego również nauczyliśmy się stosować. Nie trwało to jednak długo i znów nie możemy się z Wami widywać... 

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-18:00 (dowozy w godz. 12.00 - 16:00, odbiory do 18.00). Nasz lokal mieści się przy ul. Mielczarskiego 20 w Częstochowie. 

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie! Jeszcze będzie dobrze! Razem przetrwamy COVID! 

#WspierajmySięNaCoDzień 

Pozdrawiamy, 

Zuza, Mateusz, Marta, Dominika, Magda! 

P.S. Trzymajcie się zdrowo!   

Spółdzielnia Socjalna "Jasne, że alternatywa 21"
Adres: ul. Przemysłowa 14/16, 42-202 Częstochowa
Tel. 786-101-133, e-mail: alternatywa21@gmail.com


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl