Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Dzień Bez Samochodu na rowerach miejskich - pierwsza godzina za darmo

Przypominamy, że we wtorek (22 września) – w doroczny "Dzień bez samochodu" użytkownicy Częstochowskiego Roweru Miejskiego, których operatorem jest Nextbike Polska, mogą za darmo jeździć aż przez godzinę.

Do obchodów tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22.09) tradycyjnie włączył się operator systemów rowerów publicznych, firma Nextbike Polska, który 22 września zapewnia użytkownikom Częstochowskiego Roweru Miejskiego dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały dzień bezpłatna jest pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak zazwyczaj – pierwsze 30 minut.

Zachęcam wszystkich do korzystania z częstochowskich rowerów miejskich, nie tylko z okazji „Dnia bez samochodu” – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. — Rokrocznie długość ścieżek rowerowych w naszym mieście się wydłuża. Tylko przy okazji budowy centrów przesiadkowych pod koniec tego roku do użytku gotowych będzie 10 km nowych lub przebudowanych dróg rowerowych, poprawiających dostępność do trzech dworców kolejowych. Mam nadzieję, że to jeszcze zwiększy popularność zeroemisyjnego rowerowego transportu w Częstochowie.

W Dniu bez Samochodu, za darmo przez pierwszą godzinę można jeździć na rowerach Nextbike także w Białymstoku, Chorzowie, Ciechanowie, Częstochowie, Grodzisku Mazowieckim, Kaliszu, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Koninie, Koszalinie, Lublinie, Otwocku, Piasecznie, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Pruszkowie, Pszczynie i Goczałkowicach Zdroju, Siemianowicach Śląskich, Tarnowie, Tychach, Wrocławiu, Zielonej Górze, Żarkach, Myszkowie oraz Żyrardowie.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z tegorocznym hasłem przewodnim „Nieemisyjna mobilność dla wszystkich” ma na celu pokazanie po raz kolejny, jak ważne jest zapewnienie ludziom w całej Europie, a także na całym świecie, łatwego dostępu do bezemisyjnych środków transportu. Trudno było by sobie wyobrazić to wydarzenie bez udziału rowerów miejskich Nextbike, z których w Polsce korzysta ponad 2 miliony osób. Tradycyjnie Nextbike, jako lider bikesharingu włącza się w obchody Dnia Bez Samochodu wydłużając darmowy czas wypożyczenia.— mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. — To nasz wkład w działania, które mogą sprawić, że nasze miasta będą bardziej przyjazne do życia. — dodaje Wojtkiewicz.

Przez cały wtorek 22 września bezpłatna jest pierwsza godzina. Zamiast bezpłatnych pierwszych 15, 20 czy 30 minut (w zależności od systemu; w Częstochowie jest to pół godziny) miłośnicy dwóch kółek korzystają z jednośladów za darmo przez każdą pierwszą godzinę. Wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem jednego z systemów Nextbike. Nie trzeba wprowadzać żadnych kodów, ani wykonywać dodatkowych operacji, po prostu wypożyczamy rower. Po przekroczeniu darmowego czasu opłata będzie naliczana na standardowych zasadach.

Rowery publiczne Nextbike stały się już nieodłącznym elementem komunikacji publicznej w wielu miastach. Korzysta z nich już ponad 2 miliona Polaków, którzy przez cały okres działania spółki na polskim rynku dokonali już ponad 62,1 mln wypożyczeni rowerów. Można je wypożyczyć w 56 miastach i miejscowościach, w których mieszka łącznie blisko 8 mln osób.

W bieżącym sezonie, mimo pandemii i spowodowanym nią wyłączeniem wypożyczalni wczesną wiosną, rowery publiczne bardzo szybko wróciły do łask użytkowników. Cały czas operator odnotowuje nowe rejestracje – we wszystkich systemach przybyło w 2020 roku już ponad 174,2 tys. nowych osób. Tylko w tym roku rowery wypożyczono już ponad 7,5 milionów razy! Każdy z ponad 18 tysięcy rowerów Nextbike ma już w tym roku za sobą średnio 413 odbytych podróży. Natomiast tegoroczni najaktywniejsi użytkownicy mają na swoich kontach już blisko 1500 wypożyczeń.

Na podstawie informacji Nextbike Polska

Fot. Rowery miejskie na placu Orląt Lwowskich - jednej z trzech nowych stacji CRM uruchomionych w tym roku

źródło: www.czestochowa.pl


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl