Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Hortiterapia – nauka i rozwój przez pracę w ogrodzie

Organizatorem zadania jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem.
Aktywny wypoczynek połączony z zajęciami z ogrodnictwa (hortiterapia) przygotowuje do dorosłego życia. Zajęcia trwają od 3 sierpnia do 30 września.

Zajęcia z ogrodnictwa (hortiterapia) polegają na systematycznej, praktycznej nauce wykonywania czynności związanych z uprawą roślin, tj. przygotowywanie grządek, zasianie roślin, posadzenie sadzonek, podlewanie, nawożenie, zbiór wyhodowanych kwiatów i warzyw itp. Kontakt z przyrodą, uprawa i pielęgnowanie roślin wpływa pozytywnie na samopoczucie i proces rehabilitacji.

Już po raz kolejny dzierżawiona przez Stowarzyszenie działka przy ul. Krakowskiej 80 stała się miejscem, na którym dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu z terenu Częstochowy zorganizowano aktywny letni wypoczynek. W ramach realizacji zadania  prowadzone są zajęcia o charakterze uspołeczniającym oraz treningi terapeutyczne. Ich celem jest nabycie, rozwinięcie oraz podtrzymanie nowych umiejętności oraz obniżenie poziomu agresji i autoagresji. Możliwość obserwacji efektów swej pracy (wzrost roślin, degustacja wyhodowanych warzyw i owoców) wpływa na poczucie sprawczości i wpływu na otaczający świat. Zajęcia sprzyjają nabywaniu umiejętności prezawodowych.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem organizowało także w tym roku wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży, m. in. 31 sierpnia wycieczkę do Wrocławia

Przyroda staje się dla ludzi bliższa abstrakcji niż rzeczywistości. Szczególnego wyrazu nabiera ta teza w przypadu osób z autyzmem, dla których przekazem możliwym do odczytania jest tylko ten namacalny, widziany z bliska. Organizacja wycieczki do wrocławskiego ZOO dała taką możliwość! Ponad 10 tys. zwierząt  na 33 hektarach, pogoda jak na zamówienie i świetne humory uczestników uczyniły tę wycieczkę niezapomnianym wakacyjnym wspomnieniem. 

Zadania są finansowane z budżetu Gminy Miasta Częstochowy.Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl