Hortiterapia – nauka i rozwój przez pracę w ogrodzie
10.09.2020

Organizatorem zadania jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem.
Aktywny wypoczynek połączony z zajęciami z ogrodnictwa (hortiterapia) przygotowuje do dorosłego życia. Zajęcia trwają od 3 sierpnia do 30 września.
Zajęcia z ogrodnictwa (hortiterapia) polegają na systematycznej, praktycznej nauce wykonywania czynności związanych z uprawą roślin, tj. przygotowywanie grządek, zasianie roślin, posadzenie sadzonek, podlewanie, nawożenie, zbiór wyhodowanych kwiatów i warzyw itp. Kontakt z przyrodą, uprawa i pielęgnowanie roślin wpływa pozytywnie na samopoczucie i proces rehabilitacji.
Już po raz kolejny dzierżawiona przez Stowarzyszenie działka przy ul. Krakowskiej 80 stała się miejscem, na którym dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu z terenu Częstochowy zorganizowano aktywny letni wypoczynek. W ramach realizacji zadania prowadzone są zajęcia o charakterze uspołeczniającym oraz treningi terapeutyczne. Ich celem jest nabycie, rozwinięcie oraz podtrzymanie nowych umiejętności oraz obniżenie poziomu agresji i autoagresji. Możliwość obserwacji efektów swej pracy (wzrost roślin, degustacja wyhodowanych warzyw i owoców) wpływa na poczucie sprawczości i wpływu na otaczający świat. Zajęcia sprzyjają nabywaniu umiejętności prezawodowych.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem organizowało także w tym roku wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży, m. in. 31 sierpnia wycieczkę do Wrocławia
Przyroda staje się dla ludzi bliższa abstrakcji niż rzeczywistości. Szczególnego wyrazu nabiera ta teza w przypadu osób z autyzmem, dla których przekazem możliwym do odczytania jest tylko ten namacalny, widziany z bliska. Organizacja wycieczki do wrocławskiego ZOO dała taką możliwość! Ponad 10 tys. zwierząt na 33 hektarach, pogoda jak na zamówienie i świetne humory uczestników uczyniły tę wycieczkę niezapomnianym wakacyjnym wspomnieniem.
Zadania są finansowane z budżetu Gminy Miasta Częstochowy.
Pozostałe aktualności