Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Uważnie i ostrożnie – czytelnicza edukacja na Starym Mieście

W tym roku przez akcję „Czytanie w bramie” przeprowadziła książka Grzegorza Kasdepke „Ostrożnie”, niejako układając rytm tegorocznych spotkań. Ze wsparcia pedagogów w świetlicy środowiskowej „Życie poza szkołą”, prowadzonej przez Fundację Chrześcijańską, codziennie korzysta blisko 100 dzieci. I to właśnie od nich inicjatywa czytania książek w bramie pojawiła się jako skojarzenie z typową dla Starego Miasta zabudową.

W tym roku akcja była organizowana po raz piąty, i trwała wyjątkowo przez pięć piątków lipca. Celowo na akcję zostały wybrane piątkowe popołudnia, aby w atmosferze rozluźnienia zaproponować wypoczynek przy lekturze. „Taka forma działania ze społecznością lokalną daje nam wiele informacji o środowisku, w którym pracują nasi animatorzy i streetworkerzy. Rodziny, 
z którymi współpracujemy są bardzo zróżnicowane. Większość boryka się na co dzień z problemami finansowymi, zawodowymi, ale scala je troska o siebie nawzajem i o dobro dzieci
” - podkreśla Elżbieta Ferenc prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

Ze wsparcia pedagogów w świetlicy środowiskowej „Życie poza szkołą”, prowadzonej przez Fundację, codziennie korzysta blisko 100 dzieci. I to właśnie od nich inicjatywa czytania książek w bramie pojawiła się jako skojarzenie z typową dla Starego Miasta zabudową. „Najmłodszym w naszej dzielnicy brakuje miejsc, gdzie mogą się bezpiecznie bawić. Do tego dochodzi wzmożony ruch uliczny, dlatego  do zabawy zostały im podwórka o bardzo różnej zabudowie. Stąd wejście z dobrą lekturą na ich teren” -  kontynuuje Elżbieta Ferenc.

Czytanie jest zobowiązujące

Przez pięć lat trwania akcji lektury były zawsze zobowiązujące - do dobrej zabawy, do śmiechu i chwili zamyślenia nad losami bohaterów. Dzieci zarówno zamieniały się w detektywów  ("Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka, uczyły się instrukcji udzielania pierwszej pomocy i rozgrywały mecz piłkarski w oparciu o wartości (książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka i pacjenta niemal wszystko!”, „Drużyna pani Miłki, czyli o  szacunku, odwadze i innych wartościach”) czy wracały do staromiejskich zabaw swoich rówieśników sprzed wieku („Opowiadania” Isaaca Bashevisa Singera). W tym roku dzieci tylko potwierdziły swoją wiedzę o tym jak bezpiecznie mogą się bawić w domu, jak ostrożnie obchodzić się z prądem i wodą. Zabawna i edukacyjna książka Grzegorza Kasdepke „Ostrożnie” to swoisty przewodnik, gdzie uważność dzieci jest na pierwszym planie.

W przeprowadzenie akcji zaangażowani są przedstawiciele i przedstawicielki Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. W tym roku do zaangażowania się   w akcję zaprosiliśmy mieszkańców pięciu podwórek – przy ul. Katedralnej 8, Krakowskiej 34, Wilsona 34, Małej 15 i Warszawskiej 21. Te konkretne lokalizacje zostały wybrane we współpracy ze streetworkerami, którzy jako pedagodzy prowadzą podwórkową pracę z dziećmi i młodzieżą    z terenu Starego Miasta. W tegorocznym „Czytaniu w bramie” uczestniczyli w charakterze partnera:

  • Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy,
  • Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego – Filia nr 16,
  • Fundacja Eltrox Razem Bezpieczniej,
  • Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY”,
  • Miejskie Przedszkole nr 21,
  • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” Sp. z o.o.,
  • Straż Miejska w Częstochowie.

Akcja realizowana jest w ramach organizowania społeczności lokalnej dla dzielnicy Stare Miasto, w ramach działań Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”. Ma ona charakter cykliczny.

Więcej informacji o lokalizacjach poszczególnych spotkań można znaleźć na fanpage'u Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.

Tegoroczne działanie realizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przez Gminę Miasto Częstochowa w formie zadania publicznego.


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl