Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Mieszkańcy Częstochowy hojnie wspierają organizacje pozarządowe.

Ponad 107 tysięcy częstochowian i częstochowianek przekazało swój 1 procent podatku za 2019 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego. To zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Pokazuje to, że częstochowianie zaufali polityce władz miasta w zakresie przekazywania zadań do organizacji pozarządowych w tym pożytku publicznego. Pozwala to na pobudzenie ruchów społecznych i ich działaczy na rzecz mieszkańców.

Pomimo ogłoszonej w marcu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 i zakazu organizacji jakichkolwiek happeningów i imprez plenerowych, kampania 1% - dzięki zaangażowaniu Wydziału Polityki Społecznej - cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Na przekazanie swojego 1% podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 107 697 osób podlegających częstochowskim urzędom skarbowym. 

Kwota, jaką częstochowianie przekazali OPP to ponad 8,1 mln zł. 27 tysięcy mieszkańców miasta wybrało organizację zarejestrowaną w Częstochowie, dzięki czemu do lokalnych OPP trafiło 2 142 927,00 zł. (tj. o 76.995,90 więcej w stosunku do roku ubiegłego)

- Wsparcie finansowe organizacji posiadających status pożytku publicznego z pewnością wspomoże realizowane przez nich zadania z zakresu zdrowia publicznego, edukacji, sportu i turystyki, usług społecznych, czy opieki nad zwierzętami – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Dzięki prowadzonej kampanii „MAŁY PROCENT, WIELKA SIŁA” mieszkańcy naszego miasta mogli zapoznać się z ofertą lokalnych organizacji pozarządowych, dowiedzieć się w jakich dziedzinach życia działają i jakie są efekty ich pracy.

Od początku roku, aż do momentu rozliczenia się z fiskusem częstochowski samorząd zachęcał do przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego (OPP).

- Dziękuję częstochowiankom i częstochowianom za zaangażowanie i aktywne włączenie się w przekazanie 1% naszym organizacjom w tak trudnym dla nas wszystkim czasie pandemii. Jednocześnie proszę o wsparcie w kolejnych latach - powiedziała Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

Pod koniec ubiegłego roku w Częstochowie zarejestrowanych było około 1050 organizacji pozarządowych, z których 73 posiadały status organizacji pożytku publicznego (pozwalającego między innymi na ubieganie się o pozyskanie 1% podatku).

Podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy podlegający częstochowskim Urzędom Skarbowym przekazali największe środki w ramach 1% (niezależnie od siedziby), do:

 •          FUNDACJI DZIECIOM  „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”
 •          STOWARZYSZENIA OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 •          TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE O/ CZĘSTOCHOWA
 •          FUNDACJI STUDENCKIEJ „MŁODZI-MŁODYM”
 •          AVALON BEZPOŚREDNIA POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM

Organizacje pożytku publicznego posiadające siedzibę w Częstochowie, którym przekazano najwięcej środków w ramach 1%:

 •          STOWARZYSZENIE OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 •          FUNDACJA STUDENCKA „MŁODZI-MŁODYM”
 •          CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 •          STOWARZYSZENIE HOSPICJUM DAR SERCA
 •          TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE ODDZIAŁ W CZĘSTOCHOWIE
 • FUNDACJA „WALCZĘ Z SM”
 • FUNDACJA MAXIMA DZIECIOM

Wykaz kwot przekazywanych przez częstochowian organizacjom pozarządowym od 2011 roku.


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl