Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia to dzień solidarności z osobami z autyzmem. W Częstochowie od dziewięciu lat odbywają się z tej okazji konferencje, koncerty i wydarzenia towarzyszące pod hasłem „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, akcja propagowana była głównie za pośrednictwem mediów i portali internetowych.

W ramach światowych obchodów Dnia Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia - na znak solidarności - w kolorze niebieskim podświetlane są najsłynniejsze budynki na globie – m.in. opera w Sydney i Wieża Eiffela. W Częstochowie - dziś o godzinie 20.00 na niebiesko ponownie rozbłyśnie wieża Jasnej Góry, a także budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 i budynki zaprzyjaźnionych placówek. Pomysłodawcą i organizatorem akcji w Częstochowie jest Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”.

Inne częstochowskie działania (z udziałem publiczności) zostały przełożone na późniejszy termin. Organizatorom udało się natomiast połączyć hasło #zostańwdomu z akcją #zapalsięnaniebieskodlaautyzmu. Instytucje, organizacje oraz mieszkańcy miasta rozpowszechniali w mediach społecznościowych i na swoich stronach internetowych m.in. zdjęcia, grafiki i specjalnie zmienione wersje logotypów. Zasada była prosta - miał dominować w nich kolor niebieski, jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Zdjęcia z tegorocznej akcji będzie można zobaczyć na fejsbukowym profilu Zespołu Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie.

W ramach akcji odbył się już cykl audycji radiowych poświęconych tematyce autyzmu. Planowano również rozegranie meczy częstochowskich drużyn siatkarskich AZS 2020, natomiast w związku z obecną sytuacją, zamieniono tę formę na filmy z propozycjami aktywności i gestami wsparcia, udostępniane przez zawodników i trenerów na portalach społecznościowych.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Daj mi czas” zainicjowało „Godziny ciszy” w sklepach wielkopowierzchniowych. To czas, gdy z myślą o komforcie osób z autyzmem w halach sprzedażowych wyciszana jest muzyka i minimalizowane natężenie światła. Jako pierwsze wprowadził te rozwiązania częstochowski sklep Auchan, później dołączały kolejne sieci handlowe.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także pobudzanie społecznej tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.

Współorganizatorami działań związanych z częstochowską akcją „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” są: Urząd Miasta Częstochowy i Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie. Partnerzy: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Fundacja dla Rozwoju, Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej w Częstochowie. Honorowy patronat: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

źródło: www.czestochowa.pl


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl