Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Bezpłatne działania pomocowe na czas walki z koronawirusem

Przedstawiamy zestawienie bezpłatnych działań mających na celu pomoc mieszkańcom i mieszkankom Częstochowy w czasie walki z koronawirusem. Zestawienie będziemy stale uzupełniać. Jeśli macie Państwo wiedzę o niewymienionej poniżej akcji, prosimy o powiadomienie nas: ngo@czestochowa.um.gov.pl

BEZPŁATNE DZIAŁANIA POMOCOWE NA CZAS WALKI Z KORONAWIRUSEM

CZĘSTOCHOWA

18. SZCZGÓLNE FORMY WSPARCIA UDZIELANE W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH

W okresie epidemii związanej z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy mogą skorzystać ze szczególnych form pomocy, udzielanych w sytuacjach kryzysowych.

To dostarczanie żywności, artykułów pierwszej potrzeby, leków oraz udzielanie wsparcia psychologicznego.

Osobami uprawnionymi do skorzystania z takich form pomocy są mieszkańcy Częstochowy spełniający którykolwiek z następujących kryteriów:

  • osoby samotne powyżej 60 roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem osób mających trudności w samodzielnym funkcjonowaniu;
  • osoby powyżej 60 roku życia posiadające rodzinę, tylko w sytuacjach szczególnych, gdy rodzina z przyczyn obiektywnych takiej pomocy nie może zapewnić;
  • samotne osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji;
  • osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, posiadające rodzinę, tylko w sytuacjach szczególnych, gdy rodzina z przyczyn obiektywnych takiej pomocy nie może zapewnić;
  • osoby objęte kwarantanną;
  • osoby, które z uwagi na działanie siły wyższej lub wystąpienia sytuacji kryzysowej nie mogą zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb życiowych.

Koszty zakupów dostarczanych artykułów ponosi wnioskodawca. Aby uzyskać wsparcie, należy zwrócić się do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego: tel. 34 378-51-01, 34 378-51-02, pczk-czestochowa@czestochowa.um.gov.pl.

Pomoc będzie udzielana do odwołania.

Źródło: UM Częstochowy

17. FUNDACJA PROMYK NADZIEI oferuje pomoc w transporcie związanym z działaniem pomocowym na czas walki z koronawirusem w Częstochowie. Fundacja dysponuje samochodem osobowym "Caddy", dzięki któremu można bez problemu przewieźć np. dary pochodzące z akcji społecznościowych. Zapraszają do kontaktu.

 

16. BEZPŁATNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA CZĘSTOCHOWIANEK I CZĘSTOCHOWIA

W związku ze stanem epidemii, Zespół Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych, chcąc służyć pomocą jak największej grupie potrzebujących, oferuje bezpłatne wsparcie telefoniczne dla osób w kryzysie psychicznym.

Do kontaktu telefonicznego pracownicy poradni zapraszają zarówno młodzież jak i dorosłych przeżywających stany lękowe związane z utratą pracy, obawą o zdrowie swoje i bliskich; osoby objęte kwarantanną oraz personel medyczny.

W razie potrzeb proszę dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -20.00 pod następujące numery telefonów Zespołu Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych w Częstochowie:

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 - tel. 533 300 966
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 - tel. 739 212 739
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 - tel. 533 300 136

15. DORADCY PODATKOWI NIEPEŁNOSPRAWNYM

Do 28 kwietnia potrwa akcja informacyjna, w ramach której osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z bezpłatnych porad z zakresu przysługujących im i ich rodzinom ulg oraz uprawnień podatkowych. 

Bezpłatnych porad we wtorki i czwartki, w godz. 9.00-15.00, udzielają eksperci ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, pod nr telefonu:  513 152 218. Uwaga! Na życzenie osoby z niepełnosprawnością doradca  oddzwoni na własny koszt.

Szczegóły na stronie:
https://niepelnosprawni.slaskie.pl/content/doradcy-podatkowi-niepelnosprawnym_2020

14. SENIOR-FON - WSPARCIE DLA SENIORÓW

Seniorzy z województwa śląskiego mogą skorzystać ze specjalnej linii telefonicznej, oferującej wsparcie psychologiczne i koordynację pomocy w rozwiązywaniu konkretnych problemów.

SENIOR-FON działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00

Dyżur pełnią: psychologowie, terapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni i inni interwenci.

Tel. 32 5065640

Inicjatywa zorganizowana przez Samorząd Wójewództwa Śląskiego 

13. DZIELNICOWE OŚRODKI SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ W GOTOWOŚCI

Potrzebujesz pomocy? Animatorzy Dzielnicowych Ośrodków Społeczności Lokalnej są do Państwa dyspozycji telefonicznie i online, w godzinach pracy DOSL.

Na swoich stronach internetowych oraz profilach na FB, proponują wspólne aktywności i działania, które można zrealizować bez wychodzenia z domu.

Wykaz Ośrodków wraz z danymi teleadresowymi znajduje się TUTAJ

12. POMOC DLA POTRZEBUJĄCYCH – MOPS

Nie możesz wychodzić z domu i potrzebujesz pomocy, takiej jak np. zrobienie zakupów?
Skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie
Telefony:  34 3724 200, 695025068, 502699730
e- mail mops@czestochowa.um.gov.pl

Źródło informacji TUTAJ

11. WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE

Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny oferuje TELEFONICZNE WSPARCIE SPECJALISTYCZNE (psychologiczne i pedagogiczne). Oferta skierowana jest do osób znajdujących się w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia, czy porady. Telefon czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 08:00-19:00. TELEFON: 502-985-101

10. BEZPŁATNA ZDALNA POMOC PRAWNA

Od czwartku 26 marca ponownie można korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Porady będą się odbywały w sposób zdalny. Z uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa porady udzielane będą przez telefon i z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.

Zgłoszenia w celu uzyskania porady można dokonać:

·        w sposób elektroniczny: należy pobrać i wypełnić wniosek zgłoszenia porady na odległość wraz z oświadczeniem, zamieszczony na stronie BIP Urzędu Miasta Częstochowy (link poniżej), wskazać środek porozumiewania się na odległość (telefon, e-mail). Skan lub zdjęcie podpisanego dokumentu należy przesłać na adres e-mail: npp@czestochowa.pl.

W Odpowiedzi na przesłane zgłoszenie otrzymają Państwo informację o terminie porady.

·        tradycyjną pocztą: wniosek zgłoszenia porady na odległość wraz z oświadczeniem można też sporządzić własnoręcznie według wzoru zamieszczonego na stronie BIP Urzędu Miasta Częstochowy (link poniżej). W ten sposób przygotowane pismo należy przesłać tradycyjną pocztą na adres:

URZĄD MIASTA CZĘSTOCHOWY
ul. Śląska 11/13
42-217 Częstochowa
z dopiskiem: NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

W odpowiedzi na przesłane zgłoszenie otrzymają Państwo informację o terminie porady.

Szczegóły, pliki do pobrania:
https://bip.czestochowa.pl/artykuly/71510/nieodplatna-pomoc-prawna-w-czestochowie

9.  PANEK CARSHARING UDOSTĘPNIA SAMOCHODY ZA DARMO

W związku z sytuacją spowodowaną przez koronawirusa, największy Polski operator CarSharingu udostępnia samochody w całej Polsce za darmo. Każda osoba, która może i chce pomóc innym dostanie do 70 zł na dobę do wykorzystania na przejazdy. Wystarczy, że nakręci film dokumentujący swoje działania i umieści go w sieci.

Szczegóły akcji: https://www.helpsharing.panekcs.pl/

8. POMOC PSYCHOLOGICZNA W SYTUACJI EPIDEMIOLOGICZNEJ

Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej udziela wsparcia psychologicznego wszystkim osobom potrzebującym. Dodatkowo, Interwenci dyżurujący mogą udzielić wsparcia także poprzez adres e-mail: ccik@cztps.eu. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznej lub poprzez messenger z psychologiem. 

Telefon CCIK 34 366 31 21 działa całą dobę przez 7 dni w tygodniu. 

Dodatkowo uruchomiony został numer telefonu komórkowego: 726 386 838

CZTPS koordynuje też pracę Częstochowskiego Telefonu Zaufania, gdzie też można skorzystać ze wsparcia psychologicznego pod numerem telefonu: 192 88 z telefonów stacjonarnych, 34 192 88 z telefonów komórkowych, czynny w godzinach 16:00 do 6:00.

7. POMOC DLA RATOWNIKÓW I SENIORÓW

W związku z rozszerzaniem kwarantanny i wprowadzeniem stanu epidemiologicznego Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM oferuje pomoc i wsparcie osobom starszym, schorowanym, z niepełnosprawnością, które nie są w stanie samodzielnie zaopatrzyć się w produkty spożywcze i higieniczne, a także leki. Wolontariusze-ratownicy za darmo przyjadą i zrobią zakupy wraz z dowozem. Kontakt: tel. 794 484 999, email: sztab@sztabratownictwa.pl

Więcej informacji poniżej:

http://sztabratownictwa.pl/wsparcie-seniorow-oraz-zrm-w-czestochowie/

6. AKCJA ZAPUKAJ DO SĄSIADA w dzielnicy Błeszno

Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Teraz Błeszno” apeluje do Mieszkańców Dzielnicy Błeszno, aby w tym czasie zainteresować się swoimi starszymi sąsiadami. „Zapukać” do ich drzwi i zapytać, czy czegoś im nie potrzeba, czy potrzebują pomocy w załatwieniu codziennych, bieżących spraw. Wszystkie osoby potrzebujące pomocy w załatwieniu bieżących spraw, do których jednak nie dotrą sąsiedzi oraz osoby chcące wziąć udział w akcji, jako wolontariusze, proszeni są o kontakt pod numerami telefonów: 796-172-977 oraz 507-191-557 /teren Starego Błeszna i Bugaja/.

5. GRA PLANSZOWA OD POLICJANTÓW DLA DZIECI NA CZAS KWARANTANNY

Aby umilić najmłodszym czas kwarantanny, profilaktycy z wydziału prewencji częstochowskiej komendy stworzyli grę planszową pod tytułem "Policyjny pościg". Można ją pobrać ze strony internetowej, wydrukować i grać z najbliższymi. Jej zasady załączone są w regulaminie. Wspólna zabawa ma rozwijać u dzieci wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz kształtować właściwe zachowania w sytuacjach zagrożeń.

Szczegóły i pliki do pobrania: http://www.czestochowa.slaska.policja.gov.pl/ka7/informacje/wiadomosci/284006,Policjanci-z-Czestochowy-stworzyli-dla-dzieci-gre-planszowa.html

4. BEZPŁATNE USŁUGI ASYSTENCKIE DLA OSÓB STARSZYCH

Takie usługi uruchomił w Częstochowie Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Najskuteczniejszy sposób walki z koronawirusem to pozostanie w domu. Wykwalifikowany i przeszkolony asystent dla chętnych seniorów: zrobi zakupy, dowiezie gotowy posiłek, pomoże w przygotowaniu pożywienia, dostarczy leki.

Z usług asystenta mogą skorzystać osoby powyżej 65. roku życia, samotne, z niepełnosprawnością.

Bezpłatną usługę można zamówić pod numerami telefonu: 519 729 134 oraz 34 3242064 lub drogą elektroniczną: pkps.czestochowa@wp.pl

3. BEZPŁATNY DOWÓZ LEKÓW

Do 10 kwietnia można skorzystać z usługi bezpłatnego dowiezienia leków potrzebującym osobom w wieku 60+ na terenie Częstochowy. Recepty oraz zlecenia organizatorzy odbierają codziennie w godz. 15:00-17:00. Zakupione leki dowożone są codziennie w godz. 17:00-19:00.
Infolinia: 732-768-184 – telefon czynny codziennie w godz. 10:00-15:00.

Organizatorzy akcji: Firma Deligoo Częstochowa oraz Stowarzyszenia: Aktywna Częstochowa i Częstokocham, a także Młodzieżowa Rada Miasta Częstochowy oraz Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Raków

2. POMOGĘ CI

Codziennie w godz. 9:00-22:00 działa infolinia, na której seniorzy i inne osoby potrzebujące np. objęte kwarantanną mogą poprosić o pomoc np. w zrobieniu zakupów. Należy podać kod pocztowy i na jego podstawie konsultant wyszukuje najbliższych wolontariuszy. Osoba potrzebująca dostaje numer telefonu wolontariusza. W łączeniu wolontariuszy z osobami potrzebującymi pomaga też aplikacja Ihelpyou. Aplikacja jest darmowa i dostępna w wielu językach.

Tel. na infolinię - 22 267 17 17.

1. MIGIEM POD SAME DRZWI

To akcja realizowana przez Fundację Świat Głuchych, w ramach której pomoc w zrobieniu zakupów otrzymają seniorki i seniorzy niedosłyszący, słabosłyszący i z implantami. Wystarczy napisać e-maila lub zadzwonić.

Aby otrzymać pomoc senior lub seniorka powinien napisać lub zadzwonić przez wideorozmowę, a fundacja zorganizuje wolontariuszy. Ochotnikom należy podać swój numer telefonu, a ten skontaktuje się i zrobi potrzebne zakupy. Ważne jest to, że nie ma tu niebezpieczeństwa osobistego spotkania. Odliczoną kwotę należy włożyć do koperty i podać pod drzwiami. Wolontariusz zabierze ją, w zamian pozostawiając artykuły spożywcze czy leki.

Seniorzy mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00
WhatsApp, SMS: +48 883 154 873;  e-mail: pomoc@swiatgluchych.tv
Fundacja zaprasza do współpracy chętnych wolontariuszy z całej Polski.


Szczegóły znajdują się na stronie:
https://swiatgluchych.pl/video/migiem-pod-same-drzwi-fundacja-swiat-gluchych/


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl