Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Kolejne „Czytanie w bramie” wypełniło podwórka na Starym Mieście

Akcja realizowana jest w ramach organizowania społeczności lokalnej dla dzielnicy Stare Miasto jako działanie Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”. Ma ona charakter cykliczny. W tym roku w akcji uczestniczyli mieszkańcy czterech podwórek – przy ul. Krakowskiej 80, Ogrodowej 9, Wilsona 34 i Krakowskiej 43. Te konkretne lokalizacje zostały wybrane we współpracy ze streetworkerami, którzy jako pedagodzy prowadzą podwórkową pracę z dziećmi i młodzieżą z terenu Starego Miasta.

Dlaczego „Opowiadania” Isaaca Bashevisa Singera? O wyborze lektury tegorocznego „Czytania w bramie” zdecydowali przedstawiciele Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Z założenia wszelkie działania, które podejmuje Partnerstwo są wybierane wspólne i ich zamysłem jest podkreślenie historii i tożsamości dzielnicy. Partnerskie działania na Starym Mieście ukazują tym samym cząstkę wspomnień regionu, ukrytych m.in. architekturze, relacjach mieszkańców czy  sposobie życia oraz podkreślają wpływ dzielnicy na kształtowanie się obecnej Częstochowy. 

W tegorocznej odsłonie „Czytania w bramie” ujawniła się ogromna potrzeba zrozumienia tematów niekoniecznie łatwych. Okazuje się, że początkowe trudności w zrozumieniu „Opowiadań” Isaaca Bashevisa Singera znikały w trakcie spotkań w podwórkach. Pomagały w szczególności dzieci, które dzięki swojej naturalnej wrażliwości dostrzegały, że pod każdym słowem kryją się różne wartości.

Literatura zawsze odkrywa przed czytelnikami nowe wartości. Tak było w poprzednich latach, kiedy dzieci zamieniały się w detektywów niczym Lasse i Maja ("Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka) czy też uczyły się instrukcji udzielania pierwszej pomocy i rozgrywały mecz piłkarski w oparciu o wartości (książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka i pacjenta niemal wszystko!”, „Drużyna pani Miłki, czyli o  szacunku, odwadze i innych wartościach”).

Stąd też postawienie w tym roku na lekturę wymagającą, pełną głębokiej mądrości, miłości, piękna i prostoty. Proza Singera przeniosła uczestników „Czytania” w nieistniejący już świat, który przed wybuchem II wojny światowej dotyczył także Częstochowy. Tradycje, obyczaje i kultura częstochowskich Żydów były mocno wpisane w rytm i rozwój naszego miasta, liczącego się na mapie przemysłowej Polski. Czas wojny przekreślił budowaną nić rozwoju i sprawił, że w staromiejskich podwórkach przestano słyszeć słowa szabat, rabin, tałes, synagoga.

W tegorocznym „Czytaniu w bramie” uczestniczyli w charakterze partnera:

  • Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce - oddział w Częstochowie
  • Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy
  • Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego – Filia nr 16
  • Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY”
  • Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bolesława Chrobrego
  • Miejskie Przedszkole nr 21
  • Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia
  • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” Sp. z o.o.

Więcej informacji o lokalizacjach poszczególnych spotkań można znaleźć na fanpage'u Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.

Tegoroczne działanie realizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przez Gminę Miasto Częstochowa w formie zadania publicznego.


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl