Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Projekt dla osób niewidomych i słabowidzących

Częstochowianie - osoby niewidome i słabowidzące, ale także m.in. ich rodziny oraz  potencjalni pracodawcy mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologa, tyflopedagoga, prawnika i informatyka. Wystarczy wziąć udział w projekcie Fundacji Vis Maior „Wie, kto pyta”.

Czy osoba niewidoma może sprawnie używać komputera w pracy, samodzielnie zrobić zakupy przez Internet, wykonać przelew, korzystać z portali społecznościowych?

Czy nie widząc można zaplanować podróż i używać nawigacji GPS?

Jakie urządzenia mogą pomóc osobie niewidomej w sprawnym prowadzeniu domu i wykonywaniu pracy?

Co powinna zrobić, jeśli czuje się w jakikolwiek sposób dyskryminowana?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać biorąc udział w realizowanym przez Fundację Vis Maior ogólnopolskim projekcie „Wie kto pyta”.
Oferujemy bezpłatne porady psychologa, prawnika, tyflopedagoga (specjalisty zajmującego się nauką samodzielnego poruszania się i wykonywania codziennych czynności) oraz informatyka.

Osoby niewidome będą mogły porozmawiać z psychologiem o problemach, z jakimi stykają się na co dzień. Prawnik udzieli wskazówek co zrobić, kiedy ich prawa nie są przestrzegane oraz z jakich ulg i uprawnień mogą skorzystać. Tyflopedagog podpowie jakie urządzenia ułatwią codzienne funkcjonowanie. Informatyk doradzi z jakiego sprzętu komputerowego i oprogramowania warto korzystać.

Członkowie rodzin osób niewidomych będą mogli dowiedzieć się jak je wspierać w codziennym życiu i jak radzić sobie w sytuacji, kiedy bliska osoba traci wzrok.

Pracodawcy, chcący zatrudnić osobę niewidomą, będą mogli zapytać o przysługujące im uprawnienia i dostosowanie stanowiska pracy. Placówki edukacyjne i kulturalne, firmy oraz instytucje, otrzymają fachowe wskazówki jak obsłużyć niewidomego klienta lub dostosować swoją ofertę do jego potrzeb.
Porady będą udzielane drogą telefoniczną, mailową oraz listowną. W razie potrzeby istnieje możliwość spotkania się z wybranym specjalistą.

Więcej informacji na temat projektu udziela koordynatorka Magdalena Raczyńska.
Tel. 22 370 28 75
e-mail: m.raczynska@fundacjavismaior.pl
www.fundacjavismaior.pl/
Projekt jest dofinansowany ze środków PFRON.


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl