Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Światowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

Czwartkowy happening ,,Bańki miłości” na ,,Bieganie” miał przypomnieć, że nawet gdy rodzice są w konflikcie, dzieci mają prawo budować relacje z nimi obojgiem. W piątek o godz. 18.00 kolejny happening – artyści namalują baner z hasłem ,,Nie pytaj, kogo kocham bardziej”. To już 8. częstochowska edycja światowej akcji na rzecz prawa do miłości do obojga rodziców.  

Happeningi organizuje Kampania na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa. W piątek 26 kwietnia o godz. 18.00 – również na pl. Biegańskiego –  częstochowskie plastyczki i plastycy namalują baner z hasłem korespondującym z przesłaniem Światowego Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.  

Alienacja rodzicielska to świadome lub nieświadome zachowania skonfliktowanych rodziców (jednego lub obojga), prowadzące do zaburzenia relacji między dzieckiem a drugim rodzicem. Do niszczenia więzi prowadzą najróżniejsze metody – manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny czy utrudnianie kontaktów z drugim rodzicem. Alienacja rodzicielska – jako forma przemocy psychologicznej – może przyczyniać się do zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych dziecka. Jej negatywne efekty dla relacji między dzieckiem a drugim rodzicem bywają różne, mają różny stopień nasilenia, nie da się ich przedstawić w postaci jednoznacznego syndromu lub zespołu. Poddawane alienacji rodzicielskiej dziecko może odrzucać i oczerniać drugiego rodzica, przejawiać agresję wobec swojego głównego opiekuna/opiekunki czy nawet uciec do drugiego rodzica. Ostatecznym skutkiem alienacji może też być wykluczenie drugiego rodzica z życia dziecka.

Happeningi wpisują się w Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Częstochowie i  odbywają pod honorowym patronatem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Akcję wspiera w tym roku także Instytut Edukacji Przedszkolnej i Szkolnej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Władysława Biegańskiego oraz Zespół Szkół im. Władysława Andersa.
Marcin Breczko
źródło: www. czestochowa.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl