Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Konkurs – „Opiekun Seniora 2018”! - wolontariusz, przyjaciel seniora

Rusza Konkurs – „Opiekun Seniora 2018”! Kandydatów można zgłaszać w trzech kategoriach: opiekun seniora · wolontariusz · przyjaciel seniora

Rozpoczęła się pierwsza edycja konkursu “Opiekun Seniora 2018”. Celem inicjatywy jest cykliczne nagradzanie najbardziej profesjonalnych i zaangażowanych wolontariuszy i opiekunów osób starszych. Trwa nabór kandydatów. Zgłoszenia można przesyłać do 21 kwietnia 2019 roku za pośrednictwem strony internetowej www.opiekunseniora2018.pl.

O tytuł “Opiekun Seniora 2018” mogą się ubiegać również pracownicy służby zdrowia: lekarze rodzinni, pielęgniarki, geriatrzy, a także działacze społeczni, których aktywność znacząco wpływa na poprawę jakości życia niesamodzielnych seniorów.

Organizatorem konkursu “Opiekun Seniora 2018” jest wydawca portalu „Czas dla Seniora” oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”. Ambasadorką konkursu została Beata Tadla, a partnerem merytorycznym firma Promedica24.

Opiekun seniora: zawód przyszłości

Żyjemy w czasach gwałtownych zmian demograficznych – Europa już niebawem będzie najstarszym kontynentem świata, a Polska najstarszym krajem Europy. Blisko jedna czwarta mieszkańców Polski to osoby po 60-tym roku życia. W ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Długość życia stale wzrasta, ale te dodatkowe lata nierzadko wiążą się z wyzwaniami zdrowotnymi: dolegliwościami i schorzeniami związanymi z wiekiem, a także z samotnością.

Starzenie się społeczeństwa rodzi wiele potrzeb w obszarze opieki – zarówno w kontekście usług opiekuńczych, kompetencji opiekunów oraz zmian w służbie zdrowia i opiece socjalnej. To jednocześnie czas, w którym znacząco wzrasta potencjał i profesjonalizacja zawodu opiekuna osób starszych i niesamodzielnych. „Praca ze starszym pacjentem wymaga wiele cierpliwości, zrozumienia, zaangażowania i ciepła w kontakcie z podopiecznym, a jednocześnie nie jest zajęciem wysokodochodowym. Dlatego pokazanie i uhonorowanie takich osób, cichych bohaterów, jest nakazem naszych czasów” – uważa prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Idea konkursu

Konkurs Opiekun Seniora Roku powstał po to, aby podkreślić wagę opieki nad seniorami, zwrócić uwagę społeczną na rolę i zawód opiekuna seniorów oraz przede wszystkim – uhonorować najbardziej profesjonalnych, oddanych i zasłużonych opiekunów oraz przyjaciół seniorów w Polsce. Chcemy poznać najwspanialszych opiekunów seniorów i pokazać ich światu, by zainspirowali innych, a swoją postawą dodali sił tym, którzy przeżywają trudne chwile. Jeśli dobrze się rozejrzymy pewnie każdy z nas znajdzie w swoim otoczeniu kogoś, kto opiekuje się seniorem. Pokażcie nam ich! A my opowiemy o nich innym” – namawia Monika Wysocka, redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, który organizuje konkurs.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w trzech kategoriach:

  1. Opiekun Seniorów – osoba wykonująca zawód opiekuna w sposób niezwykle zaangażowany, ciesząca się sympatią i uznaniem wśród podopiecznych, a także wysoko oceniana przez pracodawców, pobierająca za swoją pracę wynagrodzenie.

  2. Wolontariusz – osoba opiekująca się seniorami dobrowolnie i bez wynagrodzenia, podejmująca działalność na rzecz innych. Wyróżniająca się empatią i wyjątkowym podejściem do swoich podopiecznych.

  3. Przyjaciel Seniora – kategoria uwzględniająca pracowników służby zdrowia. To miejsce dla zasłużonego lekarza rodzinnego, pielęgniarki, geriatry, działacza społecznego, którego działanie wpływa na poprawę jakości życia niesamodzielnych seniorów.

Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek. Osoby starsze, tak jak każdy z nas, pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna. Znamy takie osoby – niech usłyszy o nich świat! Gorąco zachęcam wszystkich do udziału w naszym konkursie” – mówi Jolanta Kwaśniewska, prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

Eksperckie Jury

Kandydatury można zgłaszać poprzez formularz zamieszczony na stronie www.opiekunseniora2018.pl

Organizatorzy konkursu wyłonią 15 kandydatów (po 5 osób w każdej kategorii). Ich profile pojawią się na stronie Konkursu. O ostatecznym wyborze laureatów w każdej kategorii zadecyduje jury w składzie:

  • Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”
  • Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii
  • Maria Barcikowska, dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN IMDiK PAN
  • Barbara Bień kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie geriatrii
  • Celina Maciejewska, Rzecznik ds. seniorów
  • Marta Parafińska, dyrektor Operacyjny, Promedica24
  • Monika Wysocka, redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu

Głęboko wierzę w ideę łączenia pokoleń. Jestem przekonana, że możemy wiele się od siebie nauczyć. Mam stały kontakt z seniorami, którzy wciąż mają marzenia, wierzą, że wiek to wyłącznie stan umysłu, chcą się rozwijać i nie zamierzają siedzieć pod kocem w domu! Potrafią dać mi tyle energii, tyle ciepłych myśli, tyle inspiracji… Nie zamykajmy się na seniorów, a naprawdę wszyscy na tym skorzystamy” – przekonuje dziennikarka Beata Tadla, ambasadorka konkursu.

Więcej informacji o konkursie na: www.opiekunseniora2018.pl

Więcej o portalu „Czas dla Seniora”

„Czas dla Seniora” to nowy portal uruchomiony z myślą o seniorach i ich opiekunach. Powstał by dostarczać im bieżących informacji, doradzać, a także inspirować do działania. Ale przede wszystkim, aby pokazać im, że nie są sami ze swoimi problemami.

Kontakt:
Monika Wysocka, redaktor naczelna, e-mail: redakcja@czasdlaseniora.pl, tel. +48 501 087 643


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl