Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Stereotypy na stos! - Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca obchodzimy nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji odbędzie się tego dnia happening „Stereotypy na stos” o g.11.00 na placu Starego Rynku w Częstochowie, a o g. 12.00 nastąpi symboliczne zniszczenie Marzanny, a wraz z nią wszystkich stereotypów.

21 marca członkowie stowarzyszenia "Oczami Brata" razem ze społecznością lokalną dzielnicy Stare Miasto w Częstochowie oraz zaproszonymi szkołami i placówkami świętować będą ten radosny dzień. Radosny z przynajmniej dwóch powodów. Jednym z nich jest pierwszy powiew wiosny. Drugim jest możliwość udowodnienia, że osoby z niepełnosprawnością, osoby z Zespołem Downa również posiadają niesamowite, piękne i bogate wnętrze i wcale nie trzeba się ich bać…
Stereotypy na stos! Tak nazywa się akcja, podczas której Marzanna zostanie ubrana w stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami. Na stosie spłoną hasła takie jak: „inny”, „down”, „inwalida”, „samotność”, ale również… „wszyscy niepełnosprawni są upośledzeni umysłowo”, „dzieci gorszego Boga”, rodziny mające dzieci niepełnosprawne wstydzą się swojej niepełnosprawności, ukrywają swoje dzieci niepełnosprawne”, „niepełnosprawność to kara...”.
Mało tego! Jak każda Marzanna, również i ta zostanie utopiona, aby mieć pewność, że stereotypy do nas nie powrócą. Całej akcji będzie towarzyszyć aktywna animacja oraz integracja wszystkich uczestników.

Pamiętaj, aby w te dni założyć kolorowe skarpetki!
Każdy dzień jest dobry na zakup lub odnalezienie w szafie kolorowych skarpetek. Najlepiej, aby były trzy. W Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - musimy mieć kolorowe, założone skarpetki, aby zwrócić na siebie uwagę. Bo jeśli ktoś zwróci nam uwagę, że mamy jedną inną, sięgającą do kolan, kolorową skarpetkę to odpowiemy mu, że właśnie czekamy, aby nas zaczepił. Wtedy mamy okazję, aby mu powiedzieć, że jesteśmy rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi, znajomymi – bardzo fajnego, może stojącego obok, faceta/dziewczyny z Zespołem Downa, który bardzo wszystkich kocha i prosimy tylko o to, że kiedy spotka kogoś takiego to, aby traktował go tak jak każdego innego człowieka. Po postu, żeby mój syn, brat, siostra, znajomy miał prawo być jednym z nas!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym dniu!
tel: 533-527-368, biuro@oczamibrata.pl
 Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl