Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Bezpieczne Hasło Rodzinne - kampania

W Częstochowie zainaugurowano nową kampanię, służącą poprawie bezpieczeństwa dzieci i przeciwdziałaniu przemocy wobec nich. „Bezpieczne hasło rodzinne” to akcja kierowana do rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych częstochowian.

Nowa kampania to efekt dotychczasowej współpracy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Komendą Miejską Policji, Strażą Miejską, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Ośrodkiem Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi w Częstochowie. 27 lutego, podczas spotkania przedstawicieli instytucji współpracujących, omówiono zasady realizacji przedsięwzięcia.

„Bezpieczne hasło rodzinne” to akcja kierowana do rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych częstochowian. Tzw. bezpieczne hasło rodzinne to umowne sformułowanie pomiędzy dzieckiem i najbliższymi mu osobami, które ma służyć weryfikacji, czy osoba nawiązująca kontakt z dzieckiem jest znana rodzinie i ma dobre intencje. Dzięki temu dziecko nie pójdzie z nikim obcym, kto poda się za jego wujka, ciocię, koleżankę czy kolegę mamy lub taty - i zaproponuje, że zaprowadzi je do rodziców. Wystarczy, że dziecko zapyta taką osobę o hasło. Należy pamiętać, że hasło nie powinno być zbyt skomplikowane, gdyż maluch ma je bez problemu zapamiętać, ale też nie może być zbyt oczywiste, by nie udało się go odgadnąć postronnej osobie.

Przy okazji spotkania omówiono też kwestię popularyzacji trzeźwości za kierownicą. Uczestnicy skupili się na istocie problemu nietrzeźwych kierowców w Częstochowie i formach interwencji wobec osób, które zamierzają prowadzić po spożyciu alkoholu. Podsumowali też zadania realizowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach Projektu „Powstrzymaj pijanego kierowcę” oraz zwrócili uwagę na edukację i promowanie zachowań prowadzących do wyeliminowania nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.

 Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl