Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Walczymy z dyskryminacją osób niepełnosprawnych

W III Alei Najświętszej Maryi Panny zamiast samochodów zaparkowały wózki dla niepełnosprawnych. To element miejskiego happeningu zorganizowanego w związku z Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Do południa cześć miejsc parkingowych w III Alei Najświętszej Maryi Panny zajęły wózki z napisami typu "Ja tu tylko na chwilę", "Ja tylko coś podać", „Na pewno chciałbyś być na moim miejscu?”, „Ja tylko na minutkę”. Happening miał pomóc uświadomić tym wciąż niewystarczająco uświadomionym, jak ważne jest przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych. Miał zwrócić uwagę na problem większości polskich miast, także Częstochowy gdzie miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych zajmują kierowcy i pasażerowie, którzy nie mają żadnych kłopotów z poruszaniem się.  

Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Aktywna Częstochowa w ramach obchodów przypadającego dziś, 5 maja,  Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnością. Święto zainicjowano we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych (fr. Randez-vous de la Dignite - Spotkanie z godnością). Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.

- Naszym happeningiem chcieliśmy zwrócić uwagę na utrudnianie dostępu niepełnosprawnym do placówek miejskich ale także do sklepów, restauracji i wszystkich innych obiektów przy których wyznaczone zostały miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych – mówią organizatorzy. - Zainteresowani nie mogą jednak z nich korzystać, bo ważniejsza jest wygoda parkujących tam pełnosprawnych mieszkańców miasta…

W Częstochowie sukcesywnie wzrasta liczba miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych.
- W najbliższym czasie będzie ich jeszcze więcej – zapowiedział podczas konferencji prasowej podsumowującej dzisiejszy happening prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – W rejonie Strefy Płatnego Parkowania, gdzie  niepełnosprawni na oznaczonych kopertach mogą parkować bezpłatnie wkrótce będzie ich ponad 120, o kilkadziesiąt więcej niż obecnie.
Powstaje też projekt uchwały, która ma m.in. zwolnić z opłat za parkowanie wykorzystywane do przewozu osób niepełnosprawnych pojazdy MOPS-u i instytucji z nim współpracujących.
Jednocześnie na wszystkich realizowanych inwestycjach budowlanych, drogowych wprowadzane są zerowe poziomy na zjazdach przy chodnikach dla niepełnosprawnych.

źródło: www.czestochowa.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl