Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W Częstochowie od  15 października działa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Mogą korzystać z niej osoby z niepełnosprawnością ale także takie, które mają czasowe problemy zdrowotne, np. po wyjściu ze szpitala, złamaniu nogi.

Wypożyczenie jest bezpłatne (jedynie za zwrotną kaucją), a skorzystać można będzie m.in. z wózków inwalidzkich, balkoników, kul oraz specjalistycznego łóżka sterowanego pilotem.

Inicjatywę urządzenia takiego miejsca zgłosił Tomasz Tyl, społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnością. To częstochowianki i częstochowianie podczas spotkań mówili mu o realnej potrzebie organizacji takiego punktu.

- Z jednej strony życzyłbym sobie, aby jak najmniej osób korzystało z tego miejsca, z drugiej strony, chciałbym by wypożyczalnia się rozrastała, by każdy mógł w razie potrzeby znaleźć tam właściwy sprzęt – powiedział podczas informacyjnego spotkania Tomasz Tyl.

Wypożyczalnia działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a skorzystać z niej mogą osoby zamieszkałe na terenie Częstochowy -  z niepełnosprawnością oraz wszyscy, którzy z różnych losowych powodów czasowo utracili pełną sprawność.

- To pomoc, która ma przede wszystkim służyć osobom, które znajdą się nagle w trudnej sytuacji związanej z pogorszeniem stanu zdrowia czy niepełnosprawnością – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Często rodziny opiekujące się osobami chorymi, starszymi, muszą natychmiast - na przykład po wypisie ze szpitala - zorganizować niezbędny sprzęt. Nierzadko jest to związane ze skomplikowanymi formalnościami i kosztami.

Wypożyczenie  jest czasowe – maksymalnie pół roku, z możliwością przedłużenia. W ciągu tych kilku miesięcy, zainteresowane osoby będą w stanie bez pośpiechu zorganizować własny sprzęt, a nawet uzyskać dofinansowania na jego zakup. Pomoc w uzyskaniu takiego dofinansowania zapewnią pracownicy częstochowskiego MOPS.

Nie ma ograniczeń wiekowych, nie są też istotne dochody osoby wypożyczającej.

- By skorzystać z wypożyczonego sprzętu wystarczy złożyć wniosek w MOPS - powiedziała Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS. - Wymagane jest także zaświadczenie lekarskie o potrzebie stosowania na przykład kul, balkonika czy wózka inwalidzkiego. 

Potem trzeba już tylko podpisać umowę i wpłacić kaucję, której wysokość jest uzależniona od wartości wypożyczanych akcesoriów.

Ilość sprzętu jest ograniczona, dlatego możliwość wypożyczenia będzie zależała od tego, czy będzie dostępny w danym momencie.  

Wnioski będą do pobrania na stronie www.mops.czestochowa.pl

Można je będzie składać w dwóch lokalizacjach MOPS, w: 

  • Kancelarii, przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2,
  • Sekcji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością, przy al. Niepodległości 20/22 (tutaj będą też udzielane wszelkie informacje dotyczące wypożyczalni.
  • Można również zadzwonić - tel. 34 363 18 19 lub 34 372 42 16.

Uwaga! MOPS przyjmuje także używany sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. Jeśli ktoś dysponuje takimi akcesoriami w dobrym stanie i chciałby pomóc osobom potrzebującym  - może przekazać go do wypożyczalni i poszerzyć w ten sposób jej ofertę. Dzięki temu każdy będzie mógł w razie potrzeby znaleźć tam właściwy sprzęt.

 www.czestochowa.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl