Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - instruktaż udzielania pomocy

W dniu 8 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z tej okazji  Stowarzyszenie"RESCUE TEAM"zachęca do nauki pierwszej pomocy i brania udziału w kursach i szkoleniach. Poniżej krótki instruktaż udzielania pierwszej pomocy.

"Już 8 września 2018 roku jest obchodzony Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W tym roku przypada to na drugą wrześniową sobotę.

Udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego (ZRM), o czym dość często zapominamy. Tylko szybkie i sprawne udzielenie pomocy zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego, czy też zmniejsza powikłania związane z danym zachorowaniem.

Społeczeństwo niechętnie udziela pierwszej pomocy. Często wynika to ze strachu, blokady wynikającej z obecności innych osób czy obaw, że można zaszkodzić, zarazić się lub myśli się „może ktoś inny pomoże”.

Każdy z nas przeszedł w swoim życiu chociaż raz kurs pierwszej pomocy np. w szkole, na kursie prawa jazdy czy podczas szkolenia bhp. Do udzielania pierwszej pomocy nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, skomplikowanych umiejętności – dość często działanie intuicyjne wystarczy, aby pomóc. 

Pamiętajmy, aby reagować na każdą sytuację, która jest dla nas niejasna, dziwna lub co do której możemy mieć jakieś wątpliwości.

Pierwsza pomoc nie jest trudna, wystarczy tylko nauczyć się kilku podstawowych prostych schematów działania:

1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo: załóż zawsze rękawiczki jednorazowe, jeśli ich nie posiadasz to również możesz wykorzystać woreczki foliowe, rękawiczki foliowe ze stacji benzynowej lub sklepu spożywczego, apaszki, chusty. Nie podchodź, kiedy jest niebezpiecznie np. palący się obiekt, agresywny tłum i zwierzęta, ruchliwa ulica. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

2. Sprawdź czy poszkodowany reaguje: podejdź i zapytaj się czy wszystko w porządku, poprzez zadawanie prostych pytań nawiązujących do odpowiedzi - dzięki czemu możesz sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny. Kiedy poszkodowany nie odpowiada na twoje wołania, pytania zbliż się do niego i delikatnie potrząśnij go za jeden bark, aby pobudzić go - jednak pamiętaj, aby trzymać dystans i w razie, kiedy poszkodowany by się ocknął i chciał cię zaatakować będziesz w stanie odsunąć się czy też uciec.

3. Zawołaj o pomoc: staraj się zawsze mieć kogoś do pomocy, w tym celu zawołaj i poproś kogoś o pozostanie z tobą, lepiej mieć kogoś do pomocy, kiedy na przykład będzie trzeba wykonywać resuscytacje czy też iść po pomoc lub przynieść urządzenie AED.

4. Udrożnij drogi oddechowe: jeśli poszkodowany jest nieprzytomny trzeba sprawdzić, czy oddycha. W tym celu delikatnie sprawdź czy w jamie ustnej znajduję się ciało obce (np. resztki jedzenia). Uklęknij przy poszkodowanym z boku, połóż jedną rękę na czoło, drugą rękę pod brodę i odchyl głowę do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe. Pamiętaj, drogi oddechowe są wtedy udrożnione, kiedy trzymasz odchyloną głowę do tyłu – kiedy puścisz z powrotem może ponownie dojść do zapadnięcia się dróg oddechowych i dojść do niedrożności.

5. Sprawdź, czy jest oddech: kiedy masz udrożnione drogi oddechowe poszkodowanego nachyl się nad jego twarzą kierując swój wzrok na klatkę piersiową poszkodowanego (jeśli jest grubo ubrany to rozepnij lub rozsuń odzież, aby można było lepiej zaobserwować ruchy klatki piersiowej) i przez 10 sekund sprawdź, czy jest oddech. Oddech sprawdź trzema zmysłami: patrz czy klatka piersiowa się unosi, wyczuj oddech na swoim policzku, wysłuchaj, czy jest szmer oddechowy. Jeśli jesteś z kimś poproś, aby druga osoba liczyła Ci 10 sekund na głos, a ty skup się na oddechu.

6. Zadzwoń po pomoc: zawiadom służby ratunkowe pod numerem 112 i przekaż niezbędne informację: miejsce zdarzenia lub opis miejsca, oceń czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha, ilu jest poszkodowanych, co się stało, czy występują dodatkowe zagrożenia oraz dodatkowo podaj wiek (przybliżony) i płeć. Pamiętaj, aby samemu się nie rozłączać, rozmowę kończy operator numeru alarmowego. Jeśli nie jesteś sam, to wyślij od razu kogoś po AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny).

Kiedy otrzymasz AED włącz i postępuj zgodnie z komunikatami głosowymi.

7. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej: jeśli u poszkodowanego nie wyczuwasz oddechu bezzwłocznie rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Pamiętaj, aby uciskać na środku klatki na ok. 5-6 cm oraz z częstotliwością 100-120 na minutę. Uciśnięcia wykonuj zawsze na twardym podłożu.

8. Wykonaj 2 oddechy ratownicze: po uciśnięciach dobrze by było wykonać oddechy ratownicze zwłaszcza u dzieci, jeśli jednak nie chcesz lub nie masz maseczki RKO możesz zrezygnować z oddechów. W celu wykonania oddechu trzeba zacisnąć skrzydełka nosa poszkodowanego, odchyli głowę do tyłu i wdmuchnąć 2 oddechy (1 oddech wykonujesz do momentu uniesienia się klatki piersiowej poszkodowanego). Pamiętaj, jeśli nie wykonujesz oddechów to musisz cały czas uciskać klatkę piersiową.

Co 4-5 ponownie udrożnij drogi oddechowe i sprawdź czy poszkodowany oddycha. Jeśli wyczujesz co najmniej 2 oddechy na 10 sekund znaczy, że poszkodowanemu wróciły czynności życiowe, ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej, zapewnij komfort termiczny i sprawdzaj co 4-5 minut czy oddech nadal jest wyczuwalny. Pamiętaj, poszkodowany zawsze może ponownie stracić oddech.

Te podstawowe kroki warto zapamiętać, a kiedy zajdzie konieczność to również wykorzystać.

Pamiętaj, jeśli masz możliwość, to skorzystaj z organizowanych kursów pierwszej pomocy. Instruktorzy przekażą Ci wiedzę niezbędną do prawidłowego udzielania pomocy a praktyczne ćwiczenia wyuczą nawyków oraz spowodują, że będziesz bardziej pewny swoich działań.

Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM organizuje liczne kursy z pierwszej pomocy dzięki którym nauczysz się wielu cennych zachowań i czynności, które mogą Ci się w życiu przydać. Zapraszamy do kontaktu (tel. 794 484 999 lub sztab@sztabratownictwa.pl) a także do obserwowania naszego Facebooka, na którym uzyskasz informacje o nadchodzących szkoleniach.

 Nasze najbliższe kursy:
- 22 wrzesień - Międzynarodowy kurs pierwszej pomocy IFACC - https://www.facebook.com/events/1999843916973144/

- 30 września - Kurs Heartsaver Pierwsza Pomoc - RKO AED - AHA - https://www.facebook.com/events/695787490786012/

- 4 października - Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy KPP - https://www.facebook.com/events/427272661129671/

Stowarzyszenie

Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM

ul. Focha 19/21, 42-200 Częstochowa, NIP: 573-284-48-81, 

IDS: 243203054, KRS: 0000454046"

Kontakt:

Tel. +48 794 484 999, 
meil: sztab@sztabratownictwa.pl
strona: www.sztabratownictwa.pl
Facebook: facebook.com/SztabRatownictwaCzestochowa
 Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl