Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Kampania "Zostaw 1 % podatku w Częstochowie" zakończona sukcesem!

Od początku roku, aż do momentu rozliczenia się z fiskusem częstochowski samorząd zachęcał do przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego (OPP).

W tym roku na przekazanie swojego jednego procenta podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 98,8 tys. osób podlegających częstochowskim urzędom skarbowym. Kwota, jaką częstochowianie przekazali OPP to ponad 6,5 mln zł.

27 tysięcy mieszkańców miasta wybrało organizację zarejestrowaną w Częstochowie, dzięki czemu do lokalnych OPP trafiło 1.826.166 zł.

Dzięki prowadzonym rokrocznie kampaniom wzrasta świadomość zasadności wspomagania lokalnych organizacji pożytku publicznego. Dzięki prowadzonej kampanii „Zostaw 1% podatku w Częstochowie” mieszkańcy naszego miasta mogli zapoznać się z ofertą lokalnych organizacji pozarządowych, dowiedzieć się w jakich dziedzinach życia działają i jak wiele korzyści przynoszą. 

Pod koniec ubiegłego roku w Częstochowie zarejestrowanych było około 1008 organizacji pozarządowych, z których 76 posiadały status organizacji pożytku publicznego (pozwalającego na ubieganie się o pozyskanie 1% podatku). Wsparcie finansowe częstochowskich opp z pewnością wymiernie wpisze się w realizację zadań z zakresu  publicznego systemu zdro­wia, edukacji, usług socjalnych, czy opieki nad zwierzętami. Wachlarz możliwości i różnorodności naszych organizacji pozarządowych świadczy o zasadności ich istnienia i funkcjonowania. Przyczyniają się one bowiem do poprawy jakości życia mieszkańców, zapew­niania im dóbr oraz usług, adekwatnych do aktualnych potrzeb.

Podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy podlegający częstochowskim Urzędom Skarbowym przekazali największe środki w ramach 1% (niezależnie od siedziby), do:

 • FUNDACJI DZIECIOM  „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”
 • STOWARZYSZENIA OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 • FUNDACJI STUDENCKIEJ „MŁODZI-MŁODYM”
 • TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE O/ CZĘSTOCHOWA
 • AVALON BEZPOŚREDNIA POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM
 • CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 • FUNDACJA „ZWIERZĘCA ARKADIA”

Organizacje pożytku publicznego posiadające siedzibę w Częstochowie, którym przekazano najwięcej środków w ramach 1%:

 • STOWARZYSZENIE OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 • FUNDACJA STUDENCKA „MŁODZI-MŁODYM”
 • TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE ODDZIAŁ W CZĘSTOCHOWIE
 • CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 • FUNDACJA „WALCZĘ Z SM”
 • STOWARZYSZENIE HOSPICJUM DAR SERCA

Dziękujemy częstochowianom za aktywne włączenie się we współtworzenie dyskusji dotyczącej ekonomii społecznej i przyczynienie się do osiągnięcia kolejnego rekordu.


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl