Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Przeszłość zamknięta na fotografii - wystawa "Tu było getto"

Wystawa fotografii Joanny Sidorowicz „Tu było getto” jest efektem splotu zdarzeń, przypadków oraz ruchów zamierzonych artystki. Prace powstały w wyniku kilkuletnich wędrówek po Starym Mieście, a wystawę można oglądać w siedzibie Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” do końca sierpnia.

Inspiracją do przygotowania wernisażu był wizyta w Muzeum Żydów Polskich „Polin” oraz Synagodze im. Nożyków, zorganizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział w Częstochowie, przy finansowym wsparciu Zygmunta Rolata - honorowego obywatela Częstochowy. Filantrop, ocalały z holocaustu częstochowianin Zygmunt Rolat, zaprosił do Warszawy kilkadziesiąt osób, aby przybliżyć historię narodu żydowskiego. Uczestnicy wycieczki zwiedzili synagogę oraz muzeum.

Wernisażowi w dniu 5 lipca br. towarzyszył występ zespołu, który tworzą pasjonaci muzyki i grania (w tym również uczestnicy Klubu Abstynenta „Droga do wolności”), a repertuar był przygotowany w klimacie muzyki żydowskiej. Uroczystego otwarcia wernisażu dokonał Zygmunt Rolat wraz z Joanną Sidorowicz - autorką zdjęć.Fotografka otrzymała podziękowanie od Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, które wręczył obecny na wernisażu Radny Miasta Częstochowy Dariusz Kapinos.

Siła wspomnień jest tym, co wyróżnia Stare Miasto na tle innych dzielnic. Wspomnienia dotyczą barwnych czasów przedwojennych, kiedy koloryt podwórek był jedną z charakterystycznych cech tej dzielnicy. Mieszkańcy pochodzący z różnych kultur i środowisk tworzyli wspólny klimat. Obecnie przywraca się dobre wspomnienia za sprawą działań podejmowanych m.in. przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto-Nowe Życie” oraz inicjatyw realizowanych w różnych częściach dzielnicy i miasta.

Wystawa „Tu było getto” jest działaniem realizowanym w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego przez Gminę Miasto Częstochowa w formie zadania publicznego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w siedzibie Fundacji Chrześcijańskiej "Adullam" przy ul. Krakowskiej 34 w godz. 8.00 - 16.00, a w innych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu pod nr tel 539 339 276 lub drogą e-mailową: osl.staremiasto@gmail.com

 Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl