Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Biuro Obsługi Seniora

BOS to miejsce stworzone z myślą o dojrzałych częstochowiankach i częstochowianach. Jest nowym elementem programu „Częstochowa wspiera Seniorów”.Uruchomiona została też specjalna infolinia.

- Każdy senior, który potrzebuje kontaktu osobistego może do Biura przyjść, może otrzymać tam wszelkie informacje, na temat programów i udogodnień, które miasto ma do zaoferowania osobom w wieku senioralnym – mówił podczas spotkania inaugurującego działalność Biura prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.- Dla tych, którzy chcieliby uzyskać informację zdalnie, czyli np. od siebie z domu, wprowadziliśmy też dodatkowy numer telefoniczny. Liczymy, że powołanie do życia Biura i poszerzenie dostępu do informacji, jeszcze bardziej zwiększy aktywność naszych seniorów i zainteresowanie miejską ofertą - im dedykowaną.

Biuro Obsługi Seniora mieści się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Focha 19/21 (tam, gdzie m.in. Urząd Stanu Cywilnego) – w pokoju nr 46. Ma na celu koordynację wszystkich działań realizowanych na terenie Częstochowy zarówno przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta, jednostki miejskie, jak i partnerów społecznych czy Uniwersytety III Wieku. Seniorzy trafiając do Biura mogą otrzymać kompleksową informację, z czego, kiedy, gdzie i w jaki sposób mogą
w mieście skorzystać.

Równolegle Urząd uruchomił nowy, łatwy do zapamiętania numer informacyjny: 34 370 71 11, pod którym seniorzy - w godzinach pracy UM – mogą uzyskać wszystkie informacje w zakresie realizowanych na ich rzecz działań, zarówno przez Urząd Miasta Częstochowy, jak i inne jednostki miejskie.

Program „Częstochowa wspiera Seniorów”ma tworzyć warunki do działań promujących aktywność seniorów, zapewniających im poczucie bezpieczeństwa oraz określać zadania związane z przystosowaniem infrastruktury do potrzeb i możliwości osób starszych. Jego celem jest także zmiana sposobu postrzegania seniorów, w szczególności przez dzieci i młodzież. Program realizowany jest w trzech sferach: zdrowie i bezpieczeństwo; aktywność społeczna, w tym: kultura, rekreacja, wsparcie oraz rozwój osobisty, w tym działania międzypokoleniowe.

Część projektów jest już dobrze znana, jak chociażby Karta Częstochowski Senior czy Karta Mieszkańca, Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, specjalnie przygotowane przez samorząd programy zdrowotne dla osób starszych - profilaktycznych szczepień, badań i rehabilitacji ruchowej, czy systematycznie wzbogacane zaplecze sportowo-rekreacyjne (w tym m.in. place rekreacji dla seniorów).

W ramach programu "Częstochowa wspiera Seniorów" niedawno uruchomiono już aplikację alarmową na smartfony "Czuj się bezpiecznie". Dzięki niej można w łatwy sposób, za pomocą jednego przycisku w telefonie, powiadomić najbliższych o zagrożeniu, nagłym wypadku czy złym stanie zdrowia. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna. Można ją pobrać m.in. ze strony www.czestochowa.pl  (baner „Czuj się bezpiecznie”).

Od maja wprowadzono też roczny bilet emerytalny uprawniający do korzystania z komunikacji miejskiej w Częstochowie przez cały rok za jedyne 100 zł.To wygoda, oszczędność finansów i czasu najstarszych mieszkańców naszego miasta.Z tego udogodnienia mogą skorzystać emerytki powyżej 60. roku i emeryci powyżej 65. roku życia. Częstochowianki i częstochowianie po 70-tce jeżdżą środkami MPK za darmo.

źródło: www.czestochowa.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl