Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Nowe pracownie dla osób z niepełnosprawnościami

Podopieczni Fundacji Oczami Brata będą w nich uczyć się samodzielności oraz rozwijać umiejętności, które ułatwią im start w przyszłym życiu zawodowym. Pracownie powstały w ramach realizowanego przez Fundację projektu ,,Pierwszy krok do samodzielności”.

Zajęcia w pracowniach mieszczących się przy ul. Łukasińskiego będą trwać 7 godzin dziennie – jak praca osoby z niepełnosprawnością na pełny etat. Dzięki temu w możliwie najbardziej realistycznych warunkach podopieczni Fundacji  będą mogli przygotować się do przyszłej aktywności zawodowej.

W otwarciu pracowni 14 maja wziął udział m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Ryszard Stefaniak, a także dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Mruszczyk. Podpisano także porozumienia z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy zapewnią podopiecznym Fundacji możliwość odbywania zajęć praktycznych w swoich firmach.  

Celem realizowanego przez Fundację Oczami Brata projektu ,,Pierwszy krok do samodzielności” jest aktywna integracja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością, a także wsparcie osób z ich otoczenia. Oprócz pracowni warsztatowych elementem projektu jest utworzenie mieszkania wspomagano-treningowego. Zostaną też zorganizowane dni otwarte dla pracodawców, podczas których będą mogli poznać swoich potencjalnych pracowników – osoby z niepełnosprawnościami. Działania projektu obejmą minimum 25 osób z niepełnosprawnością oraz 9 osób z ich otoczenia i realizowane będą do końca grudnia 2019 roku.

Głównym celem Fundacji Oczami Brata jest udzielanie pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną, a także promocja ich twórczości. Gmina Miasto Częstochowa wraz z Fundacją założyły spółdzielnię socjalną „Jasne, że alternatywa 21”, zatrudniającą osoby z niepełnosprawnościami. W ramach działalności spółdzielni przy ul. Mielczarskiego powstała klubokawiarnia „Alternatywa 21”, w której można nie tylko spróbować  smacznej kuchni, ale i wziąć udział w organizowanych tam spotkaniach, warsztatach i kameralnych koncertach.

źródło: www.czestochowa.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl