Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Częstochowa wspiera seniorów

Aplikacja alarmowa na smartfony oraz roczny bilet emerytalny za 100 zł na miejską komunikację to pierwsze przedsięwzięcia, które będą zrealizowane w ramach nowego programu „Częstochowa wspiera Seniorów”.

Częstochowscy seniorzy są dużą, niezwykle ważną grupą społeczną, istotną częścią życia społecznego naszego miasta. Samorząd od dłuższego czasu zajmuje się nią w sposób szczególny. Są już efekty tych działań - seniorki i seniorzy są w naszym mieście coraz bardziej widoczni i chętni do korzystania z dużej liczby aktywności i udogodnień, jakie oferuje miasto.

- By usystematyzować te działania i monitorować je na bieżąco, a także jeszcze lepiej  przystosowywać naszą ofertę do potrzeb naszych mieszkańców, rozpoczynamy realizację programu „Częstochowa wspiera Seniorów” - mówiprezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
- Tych działań jest już tak dużo, że postanowiliśmy je pogrupować, tak by nasi seniorzy mogli w pełni wykorzystywać wszystkie możliwości i łatwiej znaleźć wszystkie potrzebne im informacje.

Powołano już zespół zadaniowy, który będzie koordynował prowadzone działania w ramach programu „Częstochowa wspiera Seniorów”. Jego przewodniczącym został naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Adrian Staroniek.

Sam programma na celu tworzenie warunków do działań promujących aktywność seniorów, zapewniających poczucie bezpieczeństwa; określa także zadania mające na celu przystosowanie infastruktury do potrzeb i możliwości osób starszych. Ma również na celu zmianę sposobu postrzegania seniorów, w szczególności przez dzieci i młodzież.

- Dzięki programowi „Częstochowa wspiera Seniorów” nasi najbardziej dojrzali mieszkańcy miasta zostaną otoczeni jeszcze większą opieką i wsparciem w obszarze aktywności społecznej, zdrowia i bezpieczeństwa – mówił prezydent.

Program będzie realizowany w trzech sferach: zdrowie i bezpieczeństwo; aktywność społeczna (w tym: kultura, rekreacja, wsparcie) oraz rozwój osobisty (w tym działania międzypokoleniowe).

Pierwszym nowym elementem realizowanym w ramach programu, będzie wdrożenie aplikacji alarmowej na smartfony. Już teraz można ją pobrać ze strony www.czestochowa.pl  (baner „Czuj się bezpiecznie”). Aplikacja ma przyjazny dla seniora design i intuicyjny interfejs, można jej więc używać łatwo, nawet w sytuacji stresu. Jest bardzo prosta w obsłudze - korzystający z niej senior, w przypadku niebezpieczeństwa, w sytuacji zagrożenia lub jakiegoś nagłego wypadku przytrzymuje przycisk alarmowy na wyświetlaczu i automatycznie powiadamia o tym, że dzieje się coś złego, wybraną sieć pomocową. To może być sąsiad, przyjaciel, syn, córka, wnuk, opiekun medyczny, lekarz rodzinny…  Każdy, kto przyłączy się takiej sieci pomocowej. Aplikacja wyśle powiadomienie - smsa - z wiadomością o potrzebie pomocy do 3 wybranych osób, poda też lokalizację na mapie (jeśli telefon ma włączony GPS) oraz automatyczne wybierze numer osoby do pierwszego kontaktu, z którą połączy się w trybie głośnomówiącym.

Aplikację można ściągnąć stąd:

Kolejnym udogodnieniem dla seniorów jest wprowadzenie miejskiego biletu emerytalnego - rocznego. Będzie kosztował 100 zł i będzie ważny przez 365 kolejnych dni od dowolnie wybranego momentu. Będzie przysługiwać wszystkim emerytkom powyżej 60. roku życia i wszystkim emerytom powyżej 65. roku, zamieszkałym na ternie Częstochowy. Bilet będzie zapisywany na e-karcie i wydawany na podstawie ważnej legitymacji emeryta. Za 100 zł będzie więc można jeździć środkami MPK przez cały rok (emeryci powyżej 70. roku życia jeżdżą oczywiście w Częstochowie – na podstawie wcześniejszej regulacji – za darmo).  

W ostatnich latach w Częstochowie realizowanych jest wiele przedsięwzięć przygotowywanych specjalnie dla seniorów. To  m.in. realizacja programów „Częstochowa seniorom” (Karta Częstochowski Senior, Karta Mieszkańca) oraz „Koperta życia”, projektu usług teleopiekuńczych „Bezpiecznie we własnym domu”, działalność Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów oraz dwóch Dziennych Domów „Wigor-Senior” czy organizacja „Senioraliów”.

Dobrej kondycji fizycznej pomagają też specjalnie przygotowane przez samorząd programy zdrowotne dla osób starszych - profilaktycznych szczepień i badań oraz rehabilitacji ruchowej. Cały czas rozbudowywane jest także zaplecze sportowo-rekreacyjne, z myślą o seniorach we wszystkich dzielnicach powstają kolejne place rekreacji. Znakomitym  przykładem integrowania środowiska seniorów jest działalność częstochowskich uniwersytetów trzeciego wieku, które udowadniają, że na naukę nigdy nie jest za późno, a także specjalne oferty miejskich instytucji, m.in. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (akcja „Aktywny Senior”), OKF „Iluzja” (Kino Seniora), Teatru im. Adama Mickiewicza (Teatr przyjazny osobom po 60. roku życia), Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (akcja "Kawiarenka dla seniora"). Warte odnotowania są także działania Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS”, takie jak choćby akcja informacyjna pod hasłem „Bądź bezpieczny, seniorze”

źródło: www.czestochowa.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl