Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Organizacje pozarządowe zaangażowane w plogging – rekreakcję i sprzątanie w mieście

Plogging, czyli rekreację połączoną ze sprzątaniem środowiska promowali w sobotę w parku Narutowicza uczestnicy pierwszej akcji w ramach projektu, który zainicjowało Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w partnerstwie m.in. z częstochowskimi organizacjami pozarządowymi.

Nazwa plogging pochodzi od połączenia joggingu ze szwedzkim plocka upp, czyli podnosić (pomysł został spopularyzowany przez Skandynawów). Chodzi więc o to, aby np. rekreacyjnie biegając, co pewien czas schylić się po porzucone śmieci lub opakowania, wpakować je do przygotowanego wcześniej worka i po bieganiu (lub jeszcze w jego trakcie) wrzucić tam, gdzie powinny lądować odpady. Plogging można też uprawiać w trakcie przejażdżki rowerem, spaceru z kijkami lub bez… Można to robić indywidualnie lub włączyć się w zorganizowaną wcześniej akcję, połączoną ze zbiórką – np. w ramach projektu "Plogging – rekreacja i sprzątanie", który został zainicjowany w sobotę 21 kwietnia w parku Narutowicza.

Stawili się tam przedstawiciele miejskich spółek: Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego (koordynator projektu) i Oczyszczalni „Warta”, a także Stowarzyszenia Częstokocham, Aktywnej Częstochowy, Zabieganych Częstochowa, Rowerowej Jury i Częstochowskiego MTB. Projekt wspierają też częstochowskie "Wodociągi". W sobotniej akcji mocno pomagali również uczniowie z pobliskiej SP nr 22 przy ul. Żabiej. Sprzątało w sumie ok. 30 osób. Worki, rękawiczki i transport zebranych odpadów zapewniło CzPK.  

Pomysłu gratulował prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, który dziękował za udział w akcji i wyraził nadzieję, że moda na plogging, wzorem innych miast europejskich, zapanuje też w Częstochowie.

Projekt ma być realizowany cyklicznie – co 3 miesiące. Sami mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje lokalizacji kolejnych etapów ploggingu w ramach projektu – można wysyłać e-maile do CzPK (duz@czpk.czest.pl) lub odezwać się na profilach fb częstochowskich instytucji i stowarzyszeń promujących projekt.

Miasto w 2018 roku  - zgodnie z zapowiedziami - przeznaczyło więcej środków na sprzątanie i pielęgnację terenów zielonych, poprawia też koordynację i częstotliwość niektórych prac pielęgnacyjnych związanych z zielenią, ale to ciągle od samych mieszkańców w dużej mierze zależy to, czy i w jakim stopniu śmieci wyrzucane w przestrzeni miejskiej, w tym np. na naszych skwerach, przestaną być problemem.
Plogging jest sposobem na sprzątanie świata, ale także edukacji ekologicznej – kierowanej zarówno pod adresem tych, którzy ciągle zaśmiecają nasze miasto, jak i tych aktywnie korzystających z różnych form rekreacji, którzy mogą pomóc z tym walczyć.

źródło: www.czestochowa.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl