Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Rytm serca to rytm życia

Światowe Dni Trzeźwości, które przypadają na dzień 15 kwietnia, stały się przyczyną akcji profilaktycznej, w czasie której mieszkańcy Starego Miasta wystartowali w sportowej rywalizacji, aby pokazać, że pasja do zdrowego stylu życia służy zapobieganiu uzależnieniom. Inicjatorem wydarzenia był Klub Abstynenta „Droga do wolności” w ramach Porozumienia „Częstochowa – mówimy NIE uzależnieniom i Przemocy" i OSL Stare Miasto, działający w ramach Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

                Akcja „Serce bije w rytmie zdrowia” odbyła się na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 35. Jej głównym punktem była sztafeta dla dzieci, młodzieży i ich bliskich, którzy bardzo chętnie wzięli udział w tym symbolicznym biegu. W czasie sztafety przekazywane były kolorowe pałeczki, symbolizujące najważniejsze elementy zdrowego życia, o które powinniśmy dbać każdego dnia - m.in. miłość, pozytywne myślenie, regularny ruch, zdrowy sen czy odkrywanie i realizację własnych pasji.

            Zamysłem do zorganizowania wydarzenia było podniesienie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń związanych z alkoholizmem oraz z jego skutkami jak: zaburzenia  prawidłowego funkcjonowania rodziny. Uzależnienie alkoholowe powoli niszczy i zabija życie całych rodzin, w tym bezbronnych dzieci, jak również degraduje poziom życia społecznego.

            Nad profesjonalnym przebiegiem sztafety czuwał Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani” i Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej działający przy Agencji Rozwoju Regionalnego. O bezpieczeństwo uczestników zadbał Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie „RESCUE TEAM” i Straż Miejska. Przedstawiciele Sztabu wyjaśniali uczestnikom i zebranym, jak w podstawowy i prosty sposób możemy dbać o nasze zdrowie. Sześć drużyn, które włączyło się w rywalizację symbolizowało to, co możemy i powinniśmy robić każdego dnia. Zatem należy dbać o odpowiednią ilość snu, kochanie i bycie kochanym czy mieć czas na rozwijanie swoich pasji.

            Kulminacyjnym momentem było wręczenie medali przez panią Ewę Jaguścik z Porozumienia „Częstochowa - mówimy NIE uzależnieniom i przemocy” oraz prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” Elżbietę Ferenc. Sprawiło to wiele radości wszystkim uczestniczącym dzieciom oraz dorosłym i było wzruszającym momentem akcji. Na zakończenie, po posiłku z grilla, dzięki kreatywności uczestników przygotowano drzewo rymów dotyczących zdrowego trybu życia i wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcia, które uchwyciło uśmiechnięte twarze i bijące w rytmie zdrowia papierowe serca, przygotowane specjalnie na tę okazję przez Miejskie Przedszkole nr 21 oraz Świetlicę „Skrawek Nieba”.

            Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Gminę Miasto Częstochowa pt. Klub Abstynenta „Droga do wolności” oraz działań organizowania społeczności lokalnej prowadzonych w zakresie zadania publicznego zleconego przez Gminę Miasto Częstochowa, w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe  Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl