Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Społeczny monitoring: przebudowa linii kolejowej Częstochowa - Zawiercie

Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza na spotkanie oraz warsztaty, na których chce zachęcić mieszkańców naszego miasta do wspólnego przyglądania się inwestycji związanej z linią kolejową Częstochowa – Zawiercie. Zapisy do 16 lutego br.

Ważne jest dla Ciebie jak wydawane są pieniądze podatników? Czy myślisz, że przejrzyste, wolne od nadużyć zamówienia publiczne są możliwe? Czy Ty, jako mieszkaniec, możesz coś zrobić? Czy wyobrażasz sobie jak wyglądałyby inwestycje publiczne, gdyby każdy mógł je trochę lepiej poznać?

Już wkrótce rozpocznie się przebudowa 44 km linii kolejowej na linii Częstochowa – Zawiercie, której koszt to około 500 mln. zł. Inwestycja objęta została Paktem Uczciwości – specjalnym społecznym nadzorem. Jest to część ogólnoeuropejskiego projektu, który mamy nadzieję zmieni przyszłość zamówień publicznych. W całej Europie w Pakcie Uczciwości bierze udział 11 różnych państw, monitorowanych jest 15 inwestycji.

Zapraszamy mieszkańców na spotkanie, na którym chcemy zachęcić do wspólnego przyglądania się inwestycji na linii kolejowej Częstochowa – Zawiercie, a także odpowiemy na pytania z nią związane.

Spotkanie odbędzie się 21 lutego o godz. 14 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ulicy Focha 19/21, w Sali Błękitnej.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Fundacji im. Stefana Batorego, którzy opowiedzą o planowanej inwestycji oraz o tym dlaczego została ona objęta społecznym monitoringiem. Opowiemy o tym jak wygląda społeczny monitoring i jaką rolę może odgrywać przy realizacji tak ogromnej inwestycji. Pełna agenda spotkania dostępna poniżej.

Prosimy o zgłoszenia poprzez wypełnienie Formularza zgłoszeniowego do 16 lutego 2018 r. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu na adres email: kszymanska@batory.org.pl, lub tel. (+48) 22 536 02 62.

Chęć udziału można zgłosić również telefonicznie lub mailowo.

Kto może wziąć udział w spotkaniu?

Zapraszamy organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, mieszkańców regionu korzystających na co dzień z remontowanego odcinka linii kolejowej nr 1, przedstawicieli mediów, a także wszystkich zainteresowanych tą budową!

Spotkanie odbędzie się w otwartej formule, która umożliwi każdemu zadanie pytania oraz otwarty dialog.

Czym jest Pakt Uczciwości?

To wspólny projekt Komisji Europejskiej i Transparency International. Jego założeniem jest rozpoczęcie pozytywnej zmiany w zamówieniach publicznych, na które państwa Unii Europejskiej wydają ogromne środki. Szacuje się, że przeciętnie sięgają one nawet 1/5 wartości ich PKB. Jest to również obszar zagrożony ogromnymi nadużyciami, których konsekwencje ponoszą wszystkie państwa członkowskie, a pośrednio również podatnicy. Inwestycje objęte Paktem Uczciwości są monitorowane przez organizacje społeczne i ich ekspertów, które na każdym etapie sprawdzą czy przebiega ona transparentnie i zgodnie z prawem. W Polsce Komisja Europejska wybrała na monitora społecznego w otwartym konkursie Fundację im. Stefana Batorego.

Monitorowane w Europie zamówienia publiczne w ramach paktów uczciwości prowadzone są w obrębie 11 różnych sektorów takich jak: transport, kultura, służba zdrowia, edukacja. Wartość wszystkich zamówień publicznych biorących udział w projekcie to 920 mln euro. Kraje, w których prowadzone są monitoringi: Bułgaria, Czechy, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Węgry, Włochy.

Zapisy oraz więcej szczegółów na www.paktuczciwosci.pl

Program spotkania

  • 15:30 – 16:15 – przedstawienie inwestycji „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie”, Renata Krok, Kierownik Kontraktu, PKP Polskie Linie Kolejowe SA 

Ogólne założenia, postęp w realizacji, korzyści, utrudnienia dla mieszkańców.

  • 16:15 – 16:45 – Pakt Uczciwości; Grzegorz Makowski, Dyrektor Programu Odpowiedzialne Państwo w Fundacji Batorego, Marcin Waszak, Koordynator Projektu, Fundacja Batorego; Kamil Baryła, Konsultant Techniczny projektu, JPL Project, .

Idea oraz zastosowanie Paktu Uczciwości w inwestycji realizowanej przez PKP PLK S.A., możliwość zaangażowania obywateli celem sprawnego przebiegu inwestycji i zapobiegania nadużyciom.

  • 16:45 – 17:00 – przerwa kawowa, poczęstunek

  • 17:00 – 18:30 – warsztat typu world cafe. Seria czterech moderowanych mini dyskusji / burz mózgów w stolikach tematycznych – moderatorzy; Grzegorz Makowski, Dariusz Kraszewski, Marcin Waszak, Kamil Baryła

  • 18:30 – 19:00 – przedstawienie wyników dyskusji / pytania i odpowiedzi


Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl