Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Depresja i jej oblicza

O profilaktyce, formach wsparcia i leczeniu depresji w Częstochowie mówili specjaliści podczas konferencji zorganizowanej w MDK. Jak wynika ze statystyk, w ciągu ostatnich dwóch dekad drastycznie wzrosła liczba Polaków cierpiących na lżejsze i cięższe choroby związane z psychiką.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym i jedną z głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na świecie. Szacuje się, że choruje na nią w ciągu całego życia 15-20% populacji osób dorosłych i to kobiety stanowią jej zdecydowaną większość. Na depresję chorują dwa razy częściej niż mężczyźni.

Konferencja ,,Depresja i jej oblicza'' była poświęcona profilaktyce, terapii, formom wsparcia.  O chorobie, współczesnych sposobach jej leczenia, farmakologii, a także sposobach zapobiegania mówił psychiatra Marek Mieczyński.

Najczęściej zgłaszane przez pacjentów objawy to obniżony nastrój, smutek, utrata energii, męczliwość, brak chęci do działania, zaburzenia snu, utrata motywacji, apatia oraz utrata zainteresowań. Wśród objawów choroby wymienić można jeszcze m.in. drażliwość, brak lub napady apetytu, unikanie kontaktu z innymi ludźmi, spadek popędu seksualnego, zniechęcenie do życia, myśli rezygnacyjne, myśli o śmierci, myśli samobójcze. Depresja – w około 60 procentach - współwystępuje z zaburzeniami lękowymi.

O tym, że nie wolno tłumić swoich uczuć, że należy spotykać się z ludźmi, być aktywnym fizycznie, prawidłowo się odżywiać czyli o profilaktyce depresji mówiła psycholog Joanna Barczak. O teorii i aspektach pracy terapeutycznej w ujęciu poznawczo-behawioralnym opowiedziała psycholog Katarzyna Kluszczyńska.

Z depresją trudno poradzić sobie samodzielnie. Czasem pomocna jest już sama wizyta u lekarza psychiatry, znacznie częściej potrzebna jest jednak farmakologia i psychoterapia. Metodą terapeutyczną jest również psychoedukacja, elektrowstrząsy (kiedy stan chorego wymaga interwencji, ale są przeciwwskazania do podania leków lub kiedy skutki depresji zagrażają życiu pacjenta), fototerapia (stosowana w przypadku depresji sezonowej). 

Depresja jest chorobą, którą można i trzeba leczyć, nie wolno jej lekceważyć. Leczenie powinno się rozpocząć jak najszybciej, to pozwala osiągnąć lepszy rezultat. Najczęściej to pacjent wraz z lekarzem, psychologiem podejmuje decyzję o rodzaju terapii.

Psychiatra Adam Pietrulewicz przedstawił z kolei zagrożenia jakie niesie ze sobą depresja dla dzieci i młodzieży. Zatrważające pozostają statystyki związane z próbami samobójczymi osób nieletnich. Według WHO samobójstwo stało się drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat. Niestety - także w Polsce - próby odebrania własnego życia podejmują też znacznie młodsi. W ubiegłym roku krajem wstrząsnęła wiadomość o samobójstwie 9-latka w Zachodniopomorskiem... Tymczasem zaledwie u 10-30%  osób podejmujących próby samobójcze nie cierpiało wcześniej na zaburzenia psychiczne (głównie psychotyczne i depresyjne). Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza choroby i podjęcie leczenia, także u dzieci i młodzieży.  

Wizyta u psychiatry nie wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Pomoc psychiatry jest konieczna, bo depresja jest ogromnym obciążeniem dla pacjenta, znacznie ogranicza jego zdolność do pracy i nauki, znacznie zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa. Ma także negatywny wpływ na przebieg innych schorzeń.

O specyfice rozmów w Częstochowskim Telefonie Zaufania mówiła Sylwia Bielecka i Adrian Pudło. Do CzTZ dzwonią osoby w różnym wieku - samotne i osamotnione, niezrozumiałe przez najbliższych, chore, uzależnione bądź współuzależnione, wykorzystywane, z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takie, które mają trudności w mówieniu o swoich problemach niestety coraz częściej takie, które myślą o popełnieniu samobójstwa. Interwencja ma często charakter kryzysowy, zapewnia emocjonalne wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, redukuje lęk. W ostatnim latach wzrosła ilość rozmów dotyczących m.in. osamotnienia, myśli i zamiarów samobójczych, przemocy psychicznej, uzależnień od narkotyków, konfliktów małżeńskich i partnerskich, trudności życia codziennego. W 2016 roku ponad 500 rozmówców zgłaszało problem choroby psychicznej lub innego zaburzenia zdrowia  psychicznego.

Organizatorem konferencji, która odbyła się 29 listopada w Miejskim Domu Kultury było Częstochowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Peresada''. Patronat honorowy nad nią objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Konferencja została dofinansowana z budżetu miasta.

Spotkanie, które prowadziła Anna Herman - prezes Stowarzyszenia „Perasada”, zakończył koncert Andrzeja Rybińskiego.

źródło: www.czestochowa.plPozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl