Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Choinki na wesoło ubarwiły Stare Miasto

W grudniu w ramach działań organizowania społeczności lokalnej na Starym Mieście wytypowane zostały podwórka, w których pojawiły się żywe choinki. Z racji rozłożystości dzielnicy i charakterystycznej osi, która dzieli Stare Miasto (plac Daszyńskiego i I Aleja Najświętszej Maryi Panny) wybór był trudny, ale pomogli w nim sami mieszkańcy oraz streetworkerzy, czyli „pedagodzy ulicy”, którzy podejmują pracę z dziećmi i młodzieżą w środowisku ich zamieszkania.

 

Wybór podwórek, na które zawitały świąteczne drzewka, poprzedzony był diagnozą, rozmowami z mieszkańcami oraz z dziećmi, dla których choinka miała być największą atrakcją. Piękne zielone drzewka ozdobiły podwórka przy ulicy Targowej 12, Warszawskiej 21, Krakowskiej 30, podwórko łączone przy ulicy Mielczarskiego 22 i Przemysłowej 14/16 oraz dwa lokalne place przedszkolne przy Koziej 18 i Przemysłowej 6. Podczas akcji niezbędny okazał się wózek transportowy do animacji, którym choinki zostały bezpiecznie dowiezione do nowych „właścicieli”. Ozdoby przygotowane zostały przez najmłodszych mieszkańców, a efekt ich pracy będzie rozświetlał zimową aurę podwórek.

 

Akcja zorganizowana została w ramach projektu "Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro", współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wcześniej - w ramach tego samego projektu - w dzielnicy Stare Miasto spotkały się w sportowej rywalizacji dużyny sąsiedzkie . Konkurs sąsiedzki o charakterze drużynowym, który odbył sięna terenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Częstochowie  włączał do zabawy osoby w różnym wieku, o różnych umiejętnościach i różnej kondycji fizycznej. Wyścigi rzędów, drużynowe przeciąganie liny, czy najskuteczniejsze jedzenie jabłek bez użycia rąk doskonale sprawdzały nie tylko kondycję fizyczną, ale i umiejętność współdziałania. Połączony z tym wydarzeniem był piknik „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Piknik miał charakter edukacyjno-sportowy, a jego tematem przewodnim było zdrowe odżywianie i pozytywny wpływ aktywności sportowej na kondycję fizyczną i psychiczną. Mieszkańcy mogli spróbować nie tylko pożywnych, ale i smacznych przekąsek oraz przysmaków. Dla najmłodszych nie zabrakło również malowania twarzy oraz sportowych upominków w nagrodę za aktywne zaangażowanie. Wydarzenie organizowane było w ramach projektu "Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro", współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W trakcie pikniku podziękowano również przedstawicielom różnych grup sportowych – klubów biegowych, nordic-walking, rowerzystom wspierającym sportową rywalizację w ramach Honorowego Dawcy Energii Fortum. Najwspanialszy przykład aktywności dawali sportowcy-amatorzy z niepełnosprawnością, którzy pokazali, że sport to przede wszystkim radość i promocja zdrowego trybu życia.

 Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl