Zgłoś newsa
Zgłoś błąd
Zgłoś organizację
Kontakt
mniejsza czcionka większa czcionka wersja dla niedowidzących
pps.czestochowa.pl
KALENDARZ
Zostaw 1% w Częstochowie Zgłoś swoją organizację Baza NGO Rodzina 500+ Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych Elektroniczny Generator - konkurs ofert Elektroniczny Generator - mały granat
Współpraca miast z myślą o seniorach

Prezydenci 20 polskich miast, w tym Częstochowy, podpisali deklarację współpracy w obszarze polityki senioralnej. Miasta będą wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami w celu inicjowania i wdrażania nowych rozwiązań podnoszących jakość życia osób starszych. W ramach współpracy działał będzie wspólny zespół ekspercki.    

Podpisanie deklaracji poprzedziło lipcowe spotkanie w celu wypracowania wspólnej strategii, na które przedstawicieli miast zaprosił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wspólny dokument został podpisany w październiku przez prezydentów 21 miast i ogłoszony w Poznaniu podczas dwudniowej konferencji "Miasta przyjazne starzeniu się". Z propozycji współpracy w zakresie polityki senioralnej skorzystali, oprócz Poznania i Częstochowy, także m.in. prezydenci Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Gdyni, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Białegostoku, Lublina, Torunia, Olsztyna, Opola, Sopotu, Słupska.

W deklaracji tych miast czytamy m.in.:

Starzenie się polskiego społeczeństwa stawia przed władzami oraz społecznościami lokalnymi nowe wyzwania, którym w najbliższym czasie trzeba będzie sprostać. Z wieloma z nich samorządy lokalne będą musiały sobie poradzić same, niezależnie od polityki krajowej.
(…)
Deklarujemy wolę podjęcia wspólnych prac zmierzających do wypracowania jak najlepszych rozwiązań w zakresie polityki senioralnej, sprzyjających tworzeniu środowiska przyjaznego osobom starszym, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków do starzenia się w zdrowiu oraz zachowaniu możliwie jak największej aktywności i niezależności. 

Aby  skutecznie wymieniać się doświadczeniami i wiedzą, samorządowcy powołają zespół ekspercki do spraw polityki senioralnej. Zajmie się on obszarami kluczowymi dla rozwoju miast przyjaznych starzeniu się, w tym m.in. przestrzenią publiczną, transportem, komunikacją, informacją, mieszkalnictwem, partycypacją społeczną i obywatelską, usługami społecznymi oraz ochroną zdrowia.

Częstochowa jest jednym z miast, realizujących w ostatnich latach wiele projektów mających na celu poprawę jakości życia osób starszych. Posiada certyfikat „Gminy Przyjaznej Seniorom”, przyznawany przez Koalicję na rzecz Gmin Przyjaznych Seniorom.

Sygnatariuszem samorządowej deklaracji współpracy na rzecz seniorów ze strony Częstochowy jest prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, natomiast w „senioralnej” konferencji w Poznaniu wziął udział jego zastępca – Andrzej Szewiński.

W załączeniu pełny tekst deklaracji.

źródło: www.czestochowa.pl

Plik Deklaracja współpracy prezydentów miast w obszarze polityki senioralnej (1653.92 KB)



Pozostałe aktualności
Jasne, że Częstochowa

Redakcja portalu:
ul. Focha 19/21 pok 29 i 46
tel.+48 34 3707 480
tel.+48 34 3707 773
tel.+48 34 3707 493
pon-pt 7.30 – 17.00
redakcjapps@czestochowa.um.gov.pl
webmasterpps@czestochowa.um.gov.pl

Wydział Polityki Społecznej
Urząd Miasta Częstochowy
ul. Śląska 11/13, pok.401
42-217 Częstochowa
tel. +48 34 370 71 00 centrala UM
fax +48 34 370 71 70
tel. +48 34 370 76 31 sekretariat wydziału
ps@czestochowa.um.gov.pl